Duchowni tłumaczą przeprosiny

Księża Sowa i Seniuk przekonują w GW, że ich słowa nie oznaczały przeciwstawiania się biskupom.

Słowa „my nie jesteśmy episkopoi, my jesteśmy tylko presbiteroi” nie oznaczają przeciwstawiania się biskupom – mówi ks. Aleksander Seniu w „Gazecie Wyborczej” o swojej wypowiedzi z Mszy w intencji prezydenta Bronisława Komorowskiego. 

Wyjaśnia, że było to wyjaśnienie w kontekście dalszych słów. - Po reakcji zebranych w kościele na słowa te słowa, natychmiast dodałem „chyba Państwo nie zrozumieliście dobrze moich słów” – mówi duchowny. Jego zdaniem GW niedokładnie zacytowała jego wypowiedź w swojej relacji.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej zapewnił KAI, że kuria będzie wyjaśniała tę sprawę, jak w każdej sytuacji, kiedy podczas Mszy św. dochodzi do zdarzeń, które wywołują kontrowersje medialne

Ks. Aleksander Seniuk przewodniczył wieczorem 6 sierpnia Mszy św. w kościele sióstr wizytek w intencji „prezydenta Bronisława Komorowskiego, jego małżonki Anny, jego dzieci i całej jego rodziny”. W imieniu koncelebrujących księży na zakończenie liturgii przeprosił prezydenta Komorowskiego, za niesprawiedliwości, wypowiedziane również przez „ludzi Kościoła”. 

- My nie jesteśmy episkopoi ale presbiteroi i każdy na swoją miarę czujemy odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucane na Pana - mówił wówczas. - To prawda, że nieraz w poczuciu bezsilności milczymy wtedy, kiedy trzeba wołać, że tak nie można, że tak nie mówi Ewangelia - zauważył i przeprosił B. Komorowskiego, za raniące słowa dotyczące jego wiary, sumienia i wierności Kościołowi. - Prosimy, wybaczcie nam i także tym wszystkim, którzy nie wiedzą, co czynią - powiedział.

W sobotniej GW znalazła się również rozmowa z ks. Kazimierzem Sową. – Przeprosiliśmy, żeby atakowany prezydent nie czuł się przez Kościół odrzucony – tłumaczy w niej. Były dyrektor Religia TV uważa, że wiele osób odetchnęło z ulgą, że słowa przeprosin padły z ust osób duchownych. 

Zdaniem ks. Sowy należy zachować ostrożność, gdy chodzi o obietnice polityczne PiS i zaznacza, że listy biskupów do polityków nie są niczym złym, ponieważ w ten sposób lobbują obecnie różne grupy.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
wiecej »