Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej

Kultura Żydów sefardyjskich to główny motyw tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się w sobotę 27 czerwca w Krakowie. W programie imprezy znalazło się w sumie kilkaset wydarzeń - koncerty, wykłady, zajęcia warsztatowe i wystawy.

Muzyka Żydów sefardyjskich jest inspiracją dla nowojorskiej grupy Pharaoh's Daughter, która 1 lipca zaprezentuje projekt „Haran”. Orientalna muzyka żydowska, połączona z arabską muzyką suficką, zabrzmi w Krakowie w wykonaniu izraelskiej grupy HaYona Ensemble. Podczas tradycyjnego Koncertu Kantorów 28 czerwca będzie można posłuchać śpiewu zarówno kantorów aszkenazyjskich, jak i pieśni liturgii sefardyjskiej. W Synagodze Tempel zabrzmią pieśni liturgii sefardyjskiej w wykonaniu kantora Emila Zrihana zwanego „marokańskim skowronkiem”. Wystąpi on także w osobnym koncercie, prezentującym muzykę andaluzyjską, łączącą w sobie elementy muzyki żydowskiej, arabskiej i chrześcijańskiej. Muzyka synagogalna zabrzmi także w połączeniu z perkusją, saksofonami i gitarami elektrycznymi w wykonaniu grupy The Sway Machinery, a zespół The Painted Bird połączy klezmerskie brzmienia z poetyką kabaretu i punk rocka. W programie festiwalu znalazł się także koncert Leopolda Kozłowskiego i jego przyjaciół oraz występ grupy Kroke. Podczas koncertu „Klasyka w południe” w niedzielę 28 czerwca Barbara Łypik-Sobaniec i Sławomir Cierpik oddadzą hołd wybitnemu kompozytorowi Ernestowi Blochowi. Wirtuozerski brytyjski sekstet Fretwork, grający na renesansowych i elżbietańskich wiolach, zaprezentuje żydowską muzykę dworską z XVII wieku, ale również współczesne kompozycje, m.in. Orlando Gougha we wtorek 1 lipca. Do Krakowa przyjedzie także największa na świecie organizacja zrzeszająca kantorów - American Cantors Assembly. Największy chór kantorów wystąpi podczas Festiwalu czterokrotnie: podczas wieczornego nabożeństwa w Synagodze Tempel w piątek 3 lipca, dzień później podczas porannej modlitwy, podczas koncertu „Szalom na Szerokiej” oraz w niedzielę 5 lipca w specjalnym koncercie z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w krakowskiej Filharmonii, gdzie zaprezentują muzykę żydowskich kompozytorów z Polski i ze Stanów Zjednoczonych. Atrakcją Festiwalu będzie spotkanie z Kantorem Benzionem Millerem, który wraz ze swoją rodziną zaprosi wszystkich do udziału w prawdziwym chasydzkim tiszu – modlitewnym, rozśpiewanym spotkaniu z cadykiem. W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty edukacyjne, m.in. winiarskie, tradycyjnej kuchni żydowskiej, tańca, śpiewu i kaligrafii. Tradycyjny program zwiedzania Kazimierza i Podgórza został w tym roku wzbogacony o wyjazdy poza Kraków z Davidem Singerem, do żydowskiego Oświęcimia i Chrzanowa, Bobowej i Nowego Sącza oraz Lelowa. Krakowskich Żydów, którzy zginęli podczas Holocaustu, upamiętni uroczystość Zachor na Placu Bohaterów Getta. Zwieńczeniem Festiwalu będzie tradycyjnie już siedmiogodzinny koncert na ul. Szerokiej, z udziałem większości artystów biorących udział w imprezie, w tym amerykańsko-izraelskiego Balkan Beat Box. Koncert finałowy „Szalom na Szerokiej” odbędzie się w sobotę 4 lipca. Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się w 1998 r. Jest jednym z największych na świecie wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »