Reklama

Łódź czeka na stypendystów

Modlitwa wielowyznaniowa, dzień sportu, wykłady o laserach czy solariach, warsztaty fotograficzne, dziennikarskie i taneczne - to tylko część oferty, jaką Łódź przygotowało dla uczestników letniego obozu "Łódź dobrego połowu".

Reklama

W połowie lipca będzie w nim uczestniczyć prawie półtora tysiąca stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Organizatorzy zaprezentowali 26 czerwca w Łodzi program dwutygodniowego obozu.

Stypendyści zobaczą zatem: Uniejów , jego baseny termalne i zamek, Arkadię i Nieborów, Rogów z kolejką wąskotorową oraz Bełchatów z kopalnią i elektrownią - poinformowała Anna Mroczek z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Według wiceprezydenta Łodzi, Włodzimierza Tomaszewskiego, stypendyści będą mogli dowiedzieć się sporo o łódzkiej wrażliwości, zbudowanej w oparciu o wielokulturową przeszłość miasta.

"Chcemy mówić o tej wrażliwości, której uczył nas Ojciec Święty Jan Paweł II. To właśnie on nam przekazał tych świętych i błogosławionych, a my ich zaczynamy odkrywać. Chcemy umożliwić stypendystom poznanie ich ścieżek" - podkreśla Tomaszewski. Ma on nadzieję, że przynajmniej część stypendystów odnajdzie w Łodzi swoje miejsce – miejsce do nauki a później do zamieszkania. Podobne nadzieje wiążą z obozem łódzkie uczelnie publiczne, które bardzo mocno włączyły się w przygotowanie oferty obozu.

Program składa się z wykładów warsztatów i spotkań. W przygotowanie oferty eudukacyjnej dla stypendystów włączyły się Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna oraz "Filmówka". Według wiceszefowej obozu, Katarzyny Kieler, największymi wydarzeniami będą modlitwa wielowyznaniowa i dzień sportu. "Myślę, że dla wielu stypendystów ta modlitwa będzie pierwszym doświadczeniem innych religii. Dzień sportu jest jedynym wydarzeniem, w którym uczestniczą wszyscy stypendyści. A do tego oferta tegorocznego obozu jest olbrzymia" - przyznaje Kieler. "Nasi stypendyści mieszkają gdzieś pod lasem, w wioskach czy małych miasteczkach. Im potrzebne jest miasto – powiedział ks. jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji DFzieło Nowego Tysiąclecia.

– Chcemy, żeby poznali specyfikę Łodzi i jej piękno. A także to, co Łódź wniosła do historii - tej XIX-wiecznej, wcześniejszej i obecnej" - podkreśla kapłan. Wiceprezydent Łodzi Tomaszewski uważa, że także turystycznie Łódź ma wiele do zaoferowania. "Będziemy pokazywać te wspaniałe miejsca architektury, które można spotkać tylko w Łodzi. Na pewno uda się dotrzeć do wielu zakamarków i miejsc widokowych. Biała Fabryka, imperium Scheiblera i Poznańskiego, dawna Elektrociepłownia, łódzkie kościoły czy wreszcie ulica Piotrkowska" - wskazuje Tomaszewski. Stypendyści przyjadą do Łodzi 17 lipca. W obozie "Łódź dobrego połowu" weźmie udział 1400 osób. Zamieszkają w campusach Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej.

Szczegółowe informacje na temat programu i przebiegu obozu można znaleźć na stronie www.lodzdobregopolowu.pl. Łódzki obóz "Łódź Dobrego Połowu" jest już siódmą tego typu akcją Fundacji. Pierwszy odbył się w 2003 roku w Krakowie. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została założona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako "żywy pomnik" Jana Pawła II. Prowadzi program stypendialny dla zdolnej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin. Obecnie stypendia Fundacji otrzymuje prawie 2200 chłopców i dziewcząt z wielu miejscowości całego kraju. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad pół tysiąca w gimnazjach. Ponadto Fundacja co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje Konkurs Akademicki na indeks na studia dziennikarskie i prawnicze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Poniedziałek
noc
-1°C Poniedziałek
rano
-1°C Poniedziałek
dzień
-1°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama