Modlitwa wielowyznaniowa, dzień sportu, wykłady o laserach czy solariach, warsztaty fotograficzne, dziennikarskie i taneczne - to tylko część oferty, jaką Łódź przygotowało dla uczestników letniego obozu "Łódź dobrego połowu".
W połowie lipca będzie w nim uczestniczyć prawie półtora tysiąca stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Organizatorzy zaprezentowali 26 czerwca w Łodzi program dwutygodniowego obozu.
Stypendyści zobaczą zatem: Uniejów , jego baseny termalne i zamek, Arkadię i Nieborów, Rogów z kolejką wąskotorową oraz Bełchatów z kopalnią i elektrownią - poinformowała Anna Mroczek z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Według wiceprezydenta Łodzi, Włodzimierza Tomaszewskiego, stypendyści będą mogli dowiedzieć się sporo o łódzkiej wrażliwości, zbudowanej w oparciu o wielokulturową przeszłość miasta.
"Chcemy mówić o tej wrażliwości, której uczył nas Ojciec Święty Jan Paweł II. To właśnie on nam przekazał tych świętych i błogosławionych, a my ich zaczynamy odkrywać. Chcemy umożliwić stypendystom poznanie ich ścieżek" - podkreśla Tomaszewski. Ma on nadzieję, że przynajmniej część stypendystów odnajdzie w Łodzi swoje miejsce – miejsce do nauki a później do zamieszkania. Podobne nadzieje wiążą z obozem łódzkie uczelnie publiczne, które bardzo mocno włączyły się w przygotowanie oferty obozu.
Program składa się z wykładów warsztatów i spotkań. W przygotowanie oferty eudukacyjnej dla stypendystów włączyły się Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna oraz "Filmówka". Według wiceszefowej obozu, Katarzyny Kieler, największymi wydarzeniami będą modlitwa wielowyznaniowa i dzień sportu. "Myślę, że dla wielu stypendystów ta modlitwa będzie pierwszym doświadczeniem innych religii. Dzień sportu jest jedynym wydarzeniem, w którym uczestniczą wszyscy stypendyści. A do tego oferta tegorocznego obozu jest olbrzymia" - przyznaje Kieler. "Nasi stypendyści mieszkają gdzieś pod lasem, w wioskach czy małych miasteczkach. Im potrzebne jest miasto – powiedział ks. jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji DFzieło Nowego Tysiąclecia.
– Chcemy, żeby poznali specyfikę Łodzi i jej piękno. A także to, co Łódź wniosła do historii - tej XIX-wiecznej, wcześniejszej i obecnej" - podkreśla kapłan. Wiceprezydent Łodzi Tomaszewski uważa, że także turystycznie Łódź ma wiele do zaoferowania. "Będziemy pokazywać te wspaniałe miejsca architektury, które można spotkać tylko w Łodzi. Na pewno uda się dotrzeć do wielu zakamarków i miejsc widokowych. Biała Fabryka, imperium Scheiblera i Poznańskiego, dawna Elektrociepłownia, łódzkie kościoły czy wreszcie ulica Piotrkowska" - wskazuje Tomaszewski. Stypendyści przyjadą do Łodzi 17 lipca. W obozie "Łódź dobrego połowu" weźmie udział 1400 osób. Zamieszkają w campusach Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej.
Szczegółowe informacje na temat programu i przebiegu obozu można znaleźć na stronie www.lodzdobregopolowu.pl. Łódzki obóz "Łódź Dobrego Połowu" jest już siódmą tego typu akcją Fundacji. Pierwszy odbył się w 2003 roku w Krakowie. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została założona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako "żywy pomnik" Jana Pawła II. Prowadzi program stypendialny dla zdolnej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin. Obecnie stypendia Fundacji otrzymuje prawie 2200 chłopców i dziewcząt z wielu miejscowości całego kraju. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad pół tysiąca w gimnazjach. Ponadto Fundacja co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje Konkurs Akademicki na indeks na studia dziennikarskie i prawnicze.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.