Licheń: Wakacyjne pomysły i plany

Koncerty organowe, spotkania dla osób uzależnionych, oazy dla niepełnosprawnych a także liczne pielgrzymki zapowiadają w wakacyjne miesiące gospodarze Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska).

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie pod koniec lipca 17. Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Trzeźwościowych, w którym bierze udział zwykle po kilkanaście tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, hazardu, narkotyków, nikotyny, seksu, internetu i innych nałogów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, osoby uzależnione i ich bliscy będą uczestniczyć w całonocnych mityngach i indywidualnych rozmowach z terapeutami i duchownymi. W licheńskiej bazylice odprawiona zostanie w ich intencji msza św. Organizatorzy tych jedynych w kraju spotkań uważają, że taka manifestacja wiary jest szansą na dalsze życie w trzeźwości, wolne od nałogów.

Zajęcia i modlitwy potrwają dwa dni (25-26 lipca). Ich organizatorem jest sanktuaryjne Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, którego utworzenie było odpowiedzią gospodarzy, księży marianów, na apel Jana Pawła II o zajęcie się "nowymi ubogimi" dzisiejszego świata, czyli osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Do tej pory pomoc terapeutyczną i duchową otrzymało dzięki Centrum ponad 30 tys. osób.

Na wakacyjnych pielgrzymów czekają w okresie całych wakacji koncerty na organach - największych w kraju i czwartych pod względem wielkości w Europie. Grają na nich wychowankowie Uniwersytetów Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. Koncerty odbywają się trzy razy dziennie, każdy z nich trwa pół godziny. W programie znalazły się utwory Bacha, Mendelssohna, Schuberta i Boelmanna.

Przygotowano także program dla osób niepełnosprawnych. Do połowy lipca będą one mogły przebywać w Licheniu w ramach Oazy Chorych. "Dla wielu z nich pobyt w sanktuarium to czas modlitwy, ale także wypoczynku. Jest to bardzo ważne, bo część uczestników mieszka w blokach i rzadko może wyjść z domu na spotkania z innymi ludźmi" - powiedział PAP Krzysztof Pakuła z sanktuaryjnego biura prasowego.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu odwiedza rocznie około 1,5 mln osób z Polski i z zagranicy. Miejscowa bazylika jest największą w kraju i jedną z największych w Europie i na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »