Koncerty organowe, spotkania dla osób uzależnionych, oazy dla niepełnosprawnych a także liczne pielgrzymki zapowiadają w wakacyjne miesiące gospodarze Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska).
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie pod koniec lipca 17. Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Trzeźwościowych, w którym bierze udział zwykle po kilkanaście tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, hazardu, narkotyków, nikotyny, seksu, internetu i innych nałogów.
Podobnie jak w latach ubiegłych, osoby uzależnione i ich bliscy będą uczestniczyć w całonocnych mityngach i indywidualnych rozmowach z terapeutami i duchownymi. W licheńskiej bazylice odprawiona zostanie w ich intencji msza św. Organizatorzy tych jedynych w kraju spotkań uważają, że taka manifestacja wiary jest szansą na dalsze życie w trzeźwości, wolne od nałogów.
Zajęcia i modlitwy potrwają dwa dni (25-26 lipca). Ich organizatorem jest sanktuaryjne Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, którego utworzenie było odpowiedzią gospodarzy, księży marianów, na apel Jana Pawła II o zajęcie się "nowymi ubogimi" dzisiejszego świata, czyli osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Do tej pory pomoc terapeutyczną i duchową otrzymało dzięki Centrum ponad 30 tys. osób.
Na wakacyjnych pielgrzymów czekają w okresie całych wakacji koncerty na organach - największych w kraju i czwartych pod względem wielkości w Europie. Grają na nich wychowankowie Uniwersytetów Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. Koncerty odbywają się trzy razy dziennie, każdy z nich trwa pół godziny. W programie znalazły się utwory Bacha, Mendelssohna, Schuberta i Boelmanna.
Przygotowano także program dla osób niepełnosprawnych. Do połowy lipca będą one mogły przebywać w Licheniu w ramach Oazy Chorych. "Dla wielu z nich pobyt w sanktuarium to czas modlitwy, ale także wypoczynku. Jest to bardzo ważne, bo część uczestników mieszka w blokach i rzadko może wyjść z domu na spotkania z innymi ludźmi" - powiedział PAP Krzysztof Pakuła z sanktuaryjnego biura prasowego.
Sanktuarium Maryjne w Licheniu odwiedza rocznie około 1,5 mln osób z Polski i z zagranicy. Miejscowa bazylika jest największą w kraju i jedną z największych w Europie i na świecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.