- "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to nie tylko festiwal filmowy. To konferencje, książki, panele, spotkania z ludźmi. Stanowi on coś w rodzaju forum dyskusyjnego, forum wymiany myśli, wspomnień i idei - mówił 24 września, podczas konferencji prasowej, prowadzący spotkanie Krzysztof Ziemiec.
To już nie Bałtyk
Festiwal po raz pierwszy odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jego słowa do uczestników imprezy odczytała Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta. „Z radością i satysfakcją obserwuję, że oferta programowa festiwalu z roku na rok poszerza się i wzbogaca. Uważam za ogromnie ważne, aby wśród Polaków upowszechniła się wiedza o tych, którzy w najciemniejszej godzinie dwudziestowiecznej historii naszego narodu podjęli walkę z komunistycznym reżimem. Rzeczpospolita winna jest im cześć i pamięć. Na nas, obywatelach niepodległego państwa, o którym oni marzyli, spoczywa odpowiedzialność za pielęgnowanie tej pamięci. Dlatego z serca dziękuję organizatorom festiwalu, twórcom filmów i audycji radiowych, autorom książek i wszystkich prac, które będą w tych dniach prezentowane. Dziękuję za państwa trud, czas, siły i talent, poświęcone bohaterom naszej wolności” - napisał w swoim liście prezydent.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Nagrody dla uczestników walki o wolność Polski: Sygnety Niepodległości i "Drzwi do wolności" Gala była także okazją do wręczenia pierwszych przyznanych w tym roku nagród. Platynowy Opornik, przyznawany za całokształt twórczości, trafił w ręce Wojciecha Tomczyka, wybitnego dramaturga, autora scenariuszy telewizyjnych i radiowych.
- Jest jednym z niewielu scenarzystów rozumiejących realia kraju, w którym żyjemy. Jego sztuki wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem i ironią - mówiła podczas laudacji Magdalena Pawlicka. - Z sukcesem opowiada o prawdach arcyważnych dla naszej narodowej wspólnoty językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla bardzo szerokiej widowni. Nie tylko dla przekonanych i świadomych, ale także dla współbraci nieświadomych czy oszukanych, których dla wolnej Polski musimy odzyskać - podkreślała.
Platynowy Opornik twórca otrzymuje „za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej oraz za przyczynianie się do zachowania pamięci narodowej i umiejętne połączenie walorów historycznych z artystycznymi” - napisali organizatorzy festiwalu na stronie internetowej.
Owacją na stojąco uczestnicy wydarzenia przyjęli wiadomość o przyznaniu nagrody Sygnet Niepodległości gen. Władysławowi Andersowi. W jego imieniu statuetkę odebrała obecna na gali córka Anna Maria.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Wielu momentom towarzyszyły owacje na stojąco - Codziennie jestem coraz bardziej dumna z ojca. Wciąż uczę się czegoś nowego na temat tego, co zrobił dla narodu - mówiła ze łzami w oczach.
Sygnet Niepodległości to nagroda przyznawana świadkom historii bohatersko walczącym o wolność kraju. Nowością były nagrody dla bohaterów drugiego planu, którzy wspierali walczących o niepodległość - „Drzwi do wolności”.
- W tym roku festiwal wypłynął na szerokie wody. To już nie jest Zatoka Gdańska, nie jest to nawet Bałtyk. To naprawdę wielkie wody - podkreślał podczas gali K. Ziemiec.
Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” potrwa do soboty 26 września. Szczegółowy program na: festiwalnnw.pl.
Wydarzenie patronatem medialnym objął „Gość Niedzielny”.
Listę nagrodzonych publikujemy poniżej.
Sygnet Niepodległości otrzymali:
● gen. Władysław Anders;
● Kazimierz Piechowski - żołnierz AK, uciekinier z obozu Auschwitz;
● Zbigniew Szczurek - polski prawnik, aresztowany za przynależność do organizacji „Orlęta”, harcmistrz ZHP;
● Bogdan Rusinek - założyciel oraz dowódca konspiracyjnej organizacji młodzieżowej „Harcerstwo Polskie”, działającej w latach 1950-1951;
● Stanisław Wierciński ps. „Kula” - żołnierz AK, więzień Łukiszek i zesłaniec syberyjski;
● Edward Klonowski ps. „Klon” - żołnierz AK, więzień łagrów, strażnik mogił polskich żołnierzy na Wileńszczyźnie;
● Lucyna Janikowa - nauczycielka języka polskiego, uczestniczka konspiracji w sekcji Wojskowej Służby Kobiet, żołnierz NSZ-AK;
● Stanisław Rodziewicz ps. „Warneńczyk” - uczestnik walk o Wilno w 1949 roku, więziony w sowieckich łagrach do 1953 roku.
Laureaci nagrody „Drzwi do wolności”:
● Witold Mieszkowski - syn zamordowanego przez komunistyczne władze kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, który wytrwale walczył o upamiętnienie historii swojego ojca;
● Tadeusz Kukiz - lekarz, popularyzator historii i kultury Kresów;
● Janina Olszewska - osoba wspierająca warszawskich działaczy „Solidarności”;
● Piotr Andrzejewski - polityk, adwokat, działacz opozycji demokratycznej w PRL, senator RP;
● Wiesław Johann - polski prawnik i dziennikarz, nauczyciel akademicki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku;
● Stefania i Władysław Zarzyccy - za pomoc żołnierzom podziemia niepodległościowego aresztowani i osadzeni na Zamku w Lublinie. Stefania zmarła tam przy porodzie córki;
● Zofia Pawłowska - w wieku 13 lat wywieziona do ZSRR, uratowana dzięki generałowi Andersowi;
● ks. prał. Józef Maj - za młodu działacz opozycyjnych struktur młodzieżowych o charakterze patriotyczno-chrześcijańskim, kapelan Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Związku Młodzieży Demokratycznej, członek-założyciel Społeczno-Kościelnego Komitetu Uczczenia Ofiar Terroru Władzy z lat 1944-1956;
● ks. prał. Hilary Jastak - kapelan „Solidarności”, major WP, komandor podporucznik MW;
● Lidia Urniasz-Grabowska - przyjaciółka bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zaangażowana w podziemie solidarnościowe.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.