Reklama

Sygnet dla generała

- "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to nie tylko festiwal filmowy. To konferencje, książki, panele, spotkania z ludźmi. Stanowi on coś w rodzaju forum dyskusyjnego, forum wymiany myśli, wspomnień i idei - mówił 24 września, podczas konferencji prasowej, prowadzący spotkanie Krzysztof Ziemiec.

Reklama

Z niezwykle bogatą ofertą kulturalną muszą zmierzyć się uczestnicy VII już edycji festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który w czwartek rozpoczął się w Gdyńskim Centrum Filmowym. W pokazach konkursowych oraz towarzyszących im prezentacjach w ramach cyklu „Panorama” do soboty wyświetlonych zostanie 45 obrazów.

Festiwalowy zawrót głowy

Odbywające się równolegle w trzech salach kinowych centrum seanse przeplatane są prezentacjami słuchowisk startujących w konkursie na najlepszy dokument radiowy, panelami dyskusyjnymi oraz spotkaniami z autorami i bohaterami reportaży i autorami książek. Sprzyjają temu warunki, jakie stwarza nowy obiekt, do którego w tym roku przeniosły się festiwalowe imprezy. Część spotkań odbywa się także w tzw. Forum Studenckim, tuż obok kina "Warszawa", oraz na pobliskim pl. Grunwaldzkim, gdzie odbywa się plenerowa część wydarzenia.

Imprezie towarzyszą także konkurs „Młodzi dla Historii”, warsztaty filmowe dla młodzieży oraz wystawy i prezentacje plastyczne. Nowością jest konkurs „Stylizacje Modowe”, łączący współczesność ze stylem panien wyklętych. Każdy z gości może także opowiedzieć historię swoich przodków w ramach przedsięwzięcia „Hyde Park”.

- Tak bogatej oferty programowej nie ma chyba żaden festiwal w Polsce - mówił podczas gali otwarcia K. Ziemiec. - Twórcy festiwalu konsekwentnie kładą nacisk na ludzi i ich historię. Najważniejsi nie są artyści, których nagradzamy, ale bohaterowie II wojny światowej, powojennego podziemia niepodległościowego, jak również ludzie szeroko pojętego okresu „Solidarności” - wtórowała mu Maja Barełkowska.

W dobrym towarzystwie

Pokazy filmowe w ramach festiwalu rozpoczęły się w czwartek już o godz. 10. Jednym ważniejszych wydarzeń pierwszego dnia imprezy była jednak konferencja prasowa, która zgromadziła znamienitych gości. - To dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj z wami. Temat żołnierzy wyklętych, jak również II wojny światowej jest dla mnie bardzo ważny. Od trzech lat jeżdżę po Polsce, odwiedzam szkoły i kultywuję pamięć o ojcu, jego żołnierzach i polskich bohaterach. Uważam, że bez historii nie ma przyszłości. Cieszę się, że wzrasta nią zainteresowanie wśród ludzi w Polsce - mówiła Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa.

Sygnet dla generała   ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Konferencja prasowa na rozpoczęcie festiwalu - Jestem bardzo zadowolony z tego, że znalazłem się w Polsce, do której od pewnego czasu przyjeżdżam, ale jeszcze bardziej cieszę się z tego, że znalazłem się tu w dobrym towarzystwie - mówił Piotr Witt, dziennikarz, juror konkursu na dokument radiowy. Przedstawiciele starszego pokolenia mogli przypomnieć sobie jego głos, znany z audycji Radia Wolna Europa.

- Byłem zaproszony tutaj jako dziennikarz radiowy. Ale, jak bardzo wielu z was, jestem tu jako członek rodziny żołnierzy wyklętych - zaznaczył P. Witt. Dziennikarz krytycznie wypowiedział się o dotychczasowych przemianach, jakie dokonały się w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat. - Zobaczyłem, że to, co się nazywa przemianą władzy w Polsce, ogranicza się jedynie do przemiany biologicznej. Urzędy i władzę obejmują już nie funkcjonariusze bezpieczeństwa publicznego, którzy przeszli na emeryturę, ale ich dzieci i najbliżsi kuzyni. To na emigracji był moment niezwykle bolesny - mówił. - Dzisiaj patrzę na salę i widzę tu ludzi wiekowych i doświadczonych oraz bardzo młodych. Nie ma nic wspanialszego. Myślę, że jesteśmy dzisiaj w Polsce w przeddzień prawdziwych przemian - dodał P. Witt. Sala odpowiedziała na te słowa gromkimi oklaskami.

W konferencji uczestniczyli także Marcin Kwaśny, odtwórca roli rotmistrza we wchodzącym właśnie na ekrany filmie „Pilecki”, oraz Katy Carr, zafascynowana historią żołnierzy wyklętych brytyjska piosenkarka o polskich korzeniach.

- Jestem w Polsce pierwszy dzień. Czuję, że jeszcze raz przyjechałam do domu. Kazimierz Piechowski, uciekinier z Oświęcimia, on wstrzyknął mi to patriotyczne odczuwanie. Jest wielką inspiracją. Dostałam w tym roku polski paszport. Jestem Polką. Dziękuję Bogu, że mam polski kraj - mówiła z wyraźnym angielskim akcentem K. Carr.

- Integrujemy różne środowiska artystów, które opowiadają polską historię - podkreślał Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. - Ten festiwal realizuje grupa ludzi, którzy się doskonale rozumieją. Jest on wysiłkiem wielu osób. Pilnujemy też, żeby nie tylko był słuszny, ale aby był realizowany w pewnej higienie niezależności. Jesteśmy odporni na wpływy, żeby historia, którą opowiadamy, była opowiadana skutecznie. Nie tylko poprawnie, ale także ciekawie - mówił.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama