Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek do uczestników synodu na temat rodziny o "apostolską odwagę" i "ewangeliczną pokorę". W przemówieniu otwierającym obrady mówił, że synod nie jest parlamentem, a Kościół nie jest muzeum.
Synod – podkreślił Franciszek – „to wspólne podążanie w duchu kolegialności”. Wskazał, że konieczna jest „duszpasterska i doktrynalna gorliwość”, mądrość i szczerość.
„Trzeba mieć zawsze przed oczami dobro Kościoła, rodzin i zdrowie dusz” – dodał Franciszek.
Następnie oświadczył: „Synod to nie zjazd ani parlament, gdzie aby osiągnąć zgodę, zawiera się porozumienia, prowadzi negocjacje, pertraktuje się, szuka kompromisu. Tu jedyną metodą jest otwarcie na Ducha Świętego z apostolską odwagą, ewangeliczną pokorą i ufną modlitwą”.
„Odwaga – jak wyjaśnił papież – nie da się zastraszyć w obliczu powabów świata, próbujących zgasić w sercach ludzi światło prawdy, zastępując je małymi światełkami, i nawet wobec skamienienia niektórych serc, które mimo dobrych intencji oddalają się od Boga”.
„To odwaga niesienia życia, a nie czynienia z naszej chrześcijańskiej egzystencji muzeum wspomnień” – dodał Franciszek. Powiedział, że pokora pomaga pozbyć się uprzedzeń i uniknąć „wskazywania palcem innych, by ich osądzić”, lecz pozwala „wyciągnąć do nich rękę, by pomóc im się podnieść, nigdy nie wywyższając się nad nimi”.
Papież ostrzegł: „Bez słuchania Boga nasze słowa będą tylko słowami, które nie nasycą i nie są potrzebne; bez zdania się na wskazówki Ducha Świętego wszystkie nasze decyzje będą tylko dekoracjami, które zamiast wychwalać Ewangelię, przykrywają ją i chowają”.
Franciszek w swym wystąpieniu podziękował dziennikarzom obserwującym obrady z „godną podziwu uwagą”.
W obradach synodu, odbywającego się pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, udział bierze 270 ojców synodalnych, wśród nich 74 kardynałów, 72 arcybiskupów i 102 biskupów z całego świata oraz 13 zakonnic i zakonników. Jest też 14 delegatów innych Kościołów, 24 ekspertów i 51 audytorów, wśród nich 17 małżeństw.
Z Polski w pracach uczestniczą arcybiskupi Stanisław Gądecki i Henryk Hoser, a także biskup Jan Wątroba oraz szefowie watykańskich urzędów: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko i abp Zygmunt Zimowski, który kieruje Papieską Radą Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Synod potrwa do 25 października.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.