Rabin przeciwny służbie kobiet

- Naczelny rabin wojskowy Izraela Awiszaj Ronski opowiedział się przeciwko służbie wojskowej kobiet - pisze w czwartek izraelski dziennik "Haarec". "Osobiście uważam, że kobiety nie powinny służyć w wojsku" - powiedział rabin na niedawnej konferencji z udziałem kilkudziesięciu religijnych żołnierek.

Według Ronskiego żadna tradycja rabiniczna nie nakazuje kobietom zakładania munduru. Dodał, że tego zdania byłaby większość ortodoksyjnych rabinów, włącznie z jego poprzednikami. Większość z nich uważała jednak - przypomina "Haarec" - by nie głosić tego w mundurze.

W Izraelu kobiety odbywają dwuletnią służbę wojskową, podczas gdy mężczyźni - trzyletnią. Jednak bardzo wiele kobiet deklaruje się jako skrajnie ortodoksyjne i dzięki temu korzysta z szerokich zwolnień.

Ronski w przeszłości już wypowiadał się przeciwko wcielaniu kobiet do jednostek bojowych, argumentując, iż kobiety nie mogą w nich w pełni realizować swego potencjału, a stawianie ich razem z mężczyznami w tak trudnych warunkach rodzi różnego rodzaju problemy. Opowiadał się jednak za wykorzystaniem kobiet jako instruktorek w wojsku.

Rzecznik armii powiedział w środę, że Ronski wyparł się części swojej wypowiedzi, utrzymując, iż wypowiadał się jedynie na temat trudności, w obliczu których staje część kobiet odbywających służbę wojskową.

"Naczelny rabin Sił Obrony Izraela powiedział uczestnikom konferencji, że podczas swoich wizyt w jednostkach sił zbrojnych był świadkiem trudności, jakie mają religijne kobiety z integracją; chodzi o kłopoty spowodowane niemożnością pozwolenia im na odbywanie służby w zgodzie z prawem żydowskim" - podały wojskowe służby prasowe.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  15°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »