„Peregrynacje Miłosierdzia” po Stanach Zjednoczonych odbywają od września b.r. relikwie najmłodszej kanonizowanej świętej Kościoła katolickiego.
Śmiertelne szczątki św. Marii Goretti przybyły do USA pierwszy raz w historii, a Włochy opuściły po raz drugi.
„Cieszę się, że Kościół w Stanach Zjednoczonych będzie miał okazję do przygotowania obchodów Jubileuszowego Roku Miłosierdzia poprzez inspirującą historię życia i śmierci św. Marii Goretti – powiedział kard. Edwin O’Brien, który jako arcybiskup Baltimore jest prymasem USA. – Niech ta możliwość uczczenia jej relikwii ukaże nam moc Bożego Miłosierdzia i przebaczenia w nadziei, że każdy z nas weźmie na poważnie do serca orędzie Jezusa” – dodał hierarcha, który jest też wielkim mistrzem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Jedenastoletnia Maria Goretti poniosła śmierć 6 lipca 1902 r., ugodzona 14 razy nożem przez 20-letniego mężczyznę, który usiłował ją zgwałcić. Ostatnie słowa, które wypowiedziała na łożu śmierci, były pełne miłosierdzia wobec napastnika. Gdy umierała, powiedziała: „Wybaczam Alessandro Serenellemu ... i chcę, żeby był ze mną w niebie”.
Kiedy Serenelli odbył pierwszych sześć lat z 30-letniej kary, jego ofiara objawiła mu się w więziennej celi. Rozpoczęło to jego wewnętrzną przemianę. Bezwzględny zabójca, który stosował przemoc, stał się człowiekiem łagodnym. Odnowiony duchem szerzył odtąd nabożeństwo do swojej ofiary. Znamienne są jego słowa: „Przebaczenie Marii uratowało mnie”. Po nawróceniu i wyjściu z więzienia wstąpił do kapucynów. Był obecny na kanonizacji Maria Goretti w roku 1950. Zmarł w 1970 r., mając 88 lat.
Przez peregrynację relikwii męczennicy po Stanach Zjednoczonych rzymska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych chce pomóc w katechizacji tego kraju, aby przygotować go do Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia, który Papież Franciszek otworzy 8 grudnia. Trasa objazdu obejmuje 25 diecezji katolickich w 16 stanach USA, w tym m.in. archidiecezje Nowy Jork, Bostonu, Newark, Filadelfia, Detroit, Chicago, Atlanta, Houston i Oklahoma City.
„Peregrynacja Miłosierdzia jest okazją dla wszystkich naszych wiernych, by czcząc relikwie św. Marii Goretti zaczęli doświadczać tego, o czym mówił Papież Franciszek w marcu b.r., mianowicie że w Roku Miłosierdzia Kościół ma «znaleźć radość w tym Jubileuszu, odkrywając i wypełniając owocne miłosierdzie Boże»” – powiedział bp Edward Slattery, ordynariusz Tulsy.
Śmiertelne szczątki Marii Goretti wystawione są w szklanej trumnie. Jej kości znajdują się wewnątrz woskowej figury. Nieliczne z nich zostały umieszczone w osobnym relikwiarzu, w tym prawa ręka, którą jej matka podarowała kościołowi św. Mikołaja w jej rodzinnym mieście Corinaldo. Jest on obecnie sanktuarium tej świętej. Ręką tą broniła się ona przed napastnikiem chcącym ją zgwałcić.
„Polecam wszystkim wiernym modlitewny udział w wizycie relikwii św. Marii Goretti – powiedział bp Timothy Doherty. – Historia życia tej świętej przygotuje nas do Roku Miłosierdzia. Możemy być nią zainspirowani, jak przyjmować przebaczenie i jak go udzielać innym ludziom” – dodał ordynariusz diecezji Lafayette w stanie Indiana.
Relikwie młodej świętej goszczą u siebie amerykańskie parafie, szkoły i więzienia. Szczegółowy harmonogram miejsc i terminów otwartych dla wszystkich ekspozycji, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pod adresem: mariagoretti.com. Peregrynacja w USA zakończy się 13 listopada b.r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.