Reklama

Dialog wymaga świadectwa

- Jako katolicy zaangażowani w dialog, w którym chodzi o prawdę, musimy dawać świadectwo o Chrystusie, będącym dla nas synonimem prawdy - mówił ks. James Massa.

Reklama

Znaczenie niedawnej noty amerykańskich biskupów o misji chrześcijan wobec żydów wyjaśniono na spotkaniu katolicko-żydowskim w Nowym Jorku. Odbyło się ono 25 czerwca w ramach stałych konsultacji episkopatu USA z dwiema organizacjami żydów: Związkiem Ortodoksyjnych Gmin Żydowskich w Ameryce i Radą Rabinów Amerykańskich.

Podczas spotkania David Berger z Departamentu Studiów Judaistycznych nowojorskiego Yeshiva College przytoczył obawy pewnych członków jego wspólnoty, wywołane wydanym w 2002 r. dokumentem o stosunku Kościoła do żydów „Przymierze i misja”. W nocie mowa o świadectwie o Chrystusie, jakie ma dawać każdy wierny spotykając się z wyznawcami innych religii..

„Czy nie oznacza to, że dialog międzyreligijny miałby być próbą nawracania żydów na chrześcijaństwo? – pytał. – Ortodoksyjni żydzi gotowi są tolerować wiarę chrześcijan w Chrystusa jako zbawiciela wszystkich, ale nie mogą uczestniczyć w dialogu będącym przykrywką prozelityzmu”.

- Bardzo ważny w tej kwestii jest termin «świadectwo» - odpowiedział mu ks. James Massa, dyrektor sekretariatu episkopatu ds. relacji ekumenicznych i międzyreligijnych.  - Jako katolicy zaangażowani w dialog, w którym chodzi o prawdę, musimy dawać świadectwo o Chrystusie, będącym dla nas synonimem prawdy. Bez uznania tego, co zawdzięczamy Bożemu objawieniu w Chrystusie, nie możemy jako chrześcijanie mówić, jak mamy dojść do sprawiedliwości i budowania wspólnego dobra. A te właśnie wartości ma rozwijać nasz dialog międzyreligijny” - wyjaśniał.

Dodał, że amerykańscy biskupi wykluczają prozelityzm czy zmuszanie kogokolwiek do zmiany religii.

Na katolicko-żydowskim spotkaniu mówiono też m.in. o problemie ofiar nadużyć seksualnych w szkołach. Współprzewodniczący konsultacjom ze strony katolickiej bp William Murphy przedstawił wysiłki podejmowane w ostatnich latach w jego diecezji Rockville Centre, by stworzyć dla uczniów zdrowe, bezpieczne środowisko. Amerykański Kościół zwraca uwagę, że w odnośnej kwestii zarzuty skupia się na szkołach prywatnych. Tymczasem wiele więcej nadużyć seksualnych miało miejsce w szkołach publicznych, aniżeli w wyznaniowych.

Spotkania episkopatu USA ze organizacjami żydów zapoczątkował w 1998 r. ówczesny nowojorski arcybiskup, kard. John O’Connor.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama