- Warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych rozpoczęły się w piątek w siedzibie zespołu pieśni i tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Bierze w nich udział ponad 60 osób, m.in. tancerze z Francji. Organizowane już po raz trzeci zajęcia potrwają do 12 lipca.
"Program oparty jest na szeroko pojmowanej twórczości, znajdującej inspiracje w sztuce ludowej. W ramach warsztatów chcemy podnieść poziom umiejętności wokalnych i tanecznych młodych artystów, a także zaprezentować sprawdzone metody dydaktyczne kadrze nauczycielskiej i instruktorskiej" - powiedziała rzeczniczka zespołu, Agnieszka Kukuła.
Warsztaty są częścią Letniej Szkoły Artystycznej, w jaką zmienia się na wakacje kompleks pałacowo-parkowy, będący siedzibą "Śląska". Biorą w nich udział m.in. zespoły folklorystyczne - z Francji przyjechał zespół "Wieliczka", są też polskie grupy - Zespół Tańca Ludowego "Kościelec" oraz zespół "Rytmy Planety" z Brzegu Dolnego.
Zajęcia prowadzą pedagodzy zespołu "Śląsk" i zaproszeni goście. Wśród tańców, jakie poznają uczestnicy warsztatów są m.in. polonez, krakowiak, mazur, oberek, tańce górali i mieszczan żywieckich, tańce sądeckie, regionu opoczyńskiego oraz elementy tańca klasycznego.
Podczas warsztatów będzie można nauczyć się najpopularniejszych śląskich piosenek z repertuaru zespołu, zaplanowano też wykłady z techniki i wyrazistości mowy. Zajęcia będą odbywać się w trzech grupach, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania tanecznego uczestników. Najmłodszy z nich ma 9 lat, najstarszy 52.
W ramach Letniej Szkoły Artystycznej, organizowanej przez "Śląsk" w swojej siedzibie w lipcu i sierpniu odbędą się także zajęcia z tańca współczesnego i warsztaty wokalne. Trzecia edycja Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego rozpocznie się 16 lipca, a Śląska Letnia Szkoła Wokalna potrwa od 29 lipca.
W minionym sezonie artystycznym, do połowy roku, artyści "Śląska" wystąpili na kilkudziesięciu koncertach. Zespół zamknął sezon w miniony weekend wielkim piknikiem artystycznym w swojej siedzibie w Koszęcinie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.