Uczniowskie śledztwo. 219 mafiosów pod sąd

Grupa młodzieży z północy Włoch dzięki amatorskiemu dochodzeniu prowadzonemu za pomocą kamery pomogła prokuraturze w śledztwie przeciwko groźnej kalabryjskiej mafii. Jej nagrania i ustalenia zostały włączone do dokumentacji procesu ponad 200 mafiosów.

Dziennik "Corriere della Sera" poinformował w środę, że 15 uczniów z miasta Reggio Emilia, obecnie studentów, należących do miejscowego koła filmowego zaczęło stawiać sobie pytania na temat budzących wątpliwości tajemniczych wydarzeń w ich stronach.

Zorientowali się, że wybuchają dziwne pożary, działają firmy o niejasnej przeszłości, podejrzani osobnicy chodzą z bronią. Wobec tego, co się dzieje, włoscy nastolatkowie zareagowali tak, jak śledczy z prokuratury do walki z mafią.

A zaczęło się, dodaje gazeta, od banalnej obserwacji podczas imprezy z okazji zakończenia roku szkolnego. Licealiści zauważyli, że zorganizowano ją w dyskotece, która należy do osób podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy.

Młodzi ludzie wyposażeni tylko w małą amatorską kamerę zaciekawili się, czemu budowę nowej stacji kolejowej powierzono firmie z południa Włoch, jakby na miejscu nie było żadnego potencjalnego wykonawcy takich robót. Ten sam mechanizm odkryli w sprawie wywozu i utylizacji śmieci. Wpadli na trop powiązań lokalnych polityków z mafiosami i przedsiębiorcami z Kalabrii.

Swoje spostrzeżenia zaczęli publikować w szkolnej gazetce i umieszczać w internecie. Organizowali także spotkania w szkołach, w trakcie których dzielili się swoimi wnioskami. Ich działalnością do tego stopnia zainteresowała się prokuratura z Reggio Emilia i Bolonii, że nagrania i publikacje młodzieży włączyła do swoich materiałów dochodzenia pod kryptonimem Aemilia. Dotyczyło ono działalności klanów kalabryjskiej mafii o nazwie 'Ndrangheta na północy Włoch.

W rezultacie prokuratorskiego śledztwa, w którym pomogła młodzież, na ławie oskarżonych w trwającym w Bolonii procesie zasiadło 219 osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »