Wykorzystywane w Syrii wielozadaniowe samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 zostały wyposażone od poniedziałku w pociski typu "powietrze-powietrze". Poinformował o tym rzecznik rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych płk Igor Klimow.
Wyposażenie rosyjskich myśliwców w rakiety z samonaprowadzającymi głowicami ma na celu zwiększenie zdolności samoobrony - zaznaczył Klimow. Podkreślił, że pociski rakietowe typu "powietrze-powietrze" mogą niszczyć cele oddalone do 60 km.
Myśliwce bombowe typu Su-34 (w kodzie NATO - Fullback) są uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie spośród maszyn rosyjskiego lotnictwa, które uczestniczą w operacji wojskowej w Syrii. Mają na wyposażeniu bomby kierowane typu KAB-250 i KAB-500 oraz niekierowane bomby lotnicze typu OFAB-500. Od poniedziałku uzbrojenie konwencjonalne zostało poszerzone o broń precyzyjnego rażenia.
Wszystkie wchodzące w skład kontyngentu samoloty bojowe w Syrii są przystosowane do przenoszenia takiej broni; wcześniej nie korzystano z takiej możliwości.
Decyzja rosyjskich władz wojskowych o wyposażeniu samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 w pociski rakietowe ma związek z zestrzeleniem 24 listopada rosyjskiego bombowca Su-24 przez lotnictwo tureckie. Pociągnęło ono za sobą drastyczne pogorszenie stosunków między Moskwą a Ankarą.
Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło bezpośrednio po incydencie, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.