W domu błogosławionego

W sobotę - w dniu, w którym w peruwiańskim Chimbote odbywa się uroczystość beatyfikacyjna o. Michała Tomaszka - jego rodacy gromadzili się w kościele parafialnym na adoracji kopii obrazu z Łagiewnik i relikwii świętych Faustyny i Jana Pawła II.

Ojciec Michał Tomaszek jest pierwszym pochodzący z Żywiecczyzny, wyniesionym na ołtarze. Obraz „Jezu ufam Tobie” zagościł w Łękawicy, gdzie dojrzało jego powołanie, w wigilię uroczystości beatyfikacyjnej. Wraz z nim beatyfikacja obejmie również innego polskiego franciszkanina o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordiego. Polscy franciszkanie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku, ks. Dordi dwa tygodnie później. Sprawcami ich męczeństwa byli partyzanci z komunistycznego ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty szlak”. Ojcowie Michał i Zbigniew są pierwszymi w historii beatyfikowanymi polskimi męczennikami, którzy zginęli na misjach.

W domu błogosławionego   Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Modlitwie przewodniczył bp Piotr Greger. W pierwszy piątek miesiąca - 4 grudnia - Znaki Miłosierdzia nawiedziły parafię św. Michała Archanioła w Łękawicy na Żywiecczyźnie. Samochód-kaplica przywiózł je tutaj z sąsiednich Gilowic. Obraz i relikwie przywitał proboszcz parafii ks. Jerzy Smalcerz. Kościół wypełnili wierni. Wśród nich były gospodynie w regionalnych strojach, strażacy oraz górnicy, który w tym dniu czcili także wspomnienie swojej patronki, św. Barbary. W Łękawicy i sąsiednich miejscowościach mieszka wielu czynnych i emerytowanych górników, pracujących w kopalniach w Brzeszczach i na całym Śląsku.

− Na próżno szuka Bożego Miłosierdzia ten, kto nie jest gotów na nawrócenie − przypomniał wiernym bp Piotr Greger, który przewodniczył powitalnej Mszy św. Wraz z nim koncelebrowali ją kapłani, pracujący w dekanacie żywieckim, w obrębie którego znajduje się Łękawica. Biskup pomocniczy rozważał wraz ze zgromadzonymi przy znakach miłosierdzia przypowieść o synu marnotrawnym i miłosiernym Ojcu.

W domu błogosławionego   Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Rodacy o. Michała podczas nawiedzenia. Beatyfikacja franciszkańskich męczenników rozpocznie się o 16:00 polskiego czasu. Półtorej godziny wcześniej łękawiczanie rozpoczną w swoim kościele parafialnym nabożeństwo dziękczynne za wyniesienie do chwały ołtarzy swojego rodaka. Podczas peruwiańskiej beatyfikacji wierni z Łękawicy uczestniczyć będą we Mszy św. z zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu i pożegnaniem Znaków, które zostaną przewiezione do parafii św. Maksymiliana w Żywcu-Oczkowie.

O. Michał Tomaszek urodził się w 1960 roku w Łękawicy. Tutaj też został ochrzczony. Jednak zabytkowy drewniany kościół spłonął ponad rok po męczeństwie o. Michała. Świątynia, która dziś służy duchowym potrzebom wiernych, została odbudowana na miejscu poprzedniej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
13°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
wiecej »