W sobotę - w dniu, w którym w peruwiańskim Chimbote odbywa się uroczystość beatyfikacyjna o. Michała Tomaszka - jego rodacy gromadzili się w kościele parafialnym na adoracji kopii obrazu z Łagiewnik i relikwii świętych Faustyny i Jana Pawła II.
Ojciec Michał Tomaszek jest pierwszym pochodzący z Żywiecczyzny, wyniesionym na ołtarze. Obraz „Jezu ufam Tobie” zagościł w Łękawicy, gdzie dojrzało jego powołanie, w wigilię uroczystości beatyfikacyjnej. Wraz z nim beatyfikacja obejmie również innego polskiego franciszkanina o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordiego. Polscy franciszkanie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku, ks. Dordi dwa tygodnie później. Sprawcami ich męczeństwa byli partyzanci z komunistycznego ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty szlak”. Ojcowie Michał i Zbigniew są pierwszymi w historii beatyfikowanymi polskimi męczennikami, którzy zginęli na misjach.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Modlitwie przewodniczył bp Piotr Greger. W pierwszy piątek miesiąca - 4 grudnia - Znaki Miłosierdzia nawiedziły parafię św. Michała Archanioła w Łękawicy na Żywiecczyźnie. Samochód-kaplica przywiózł je tutaj z sąsiednich Gilowic. Obraz i relikwie przywitał proboszcz parafii ks. Jerzy Smalcerz. Kościół wypełnili wierni. Wśród nich były gospodynie w regionalnych strojach, strażacy oraz górnicy, który w tym dniu czcili także wspomnienie swojej patronki, św. Barbary. W Łękawicy i sąsiednich miejscowościach mieszka wielu czynnych i emerytowanych górników, pracujących w kopalniach w Brzeszczach i na całym Śląsku.
− Na próżno szuka Bożego Miłosierdzia ten, kto nie jest gotów na nawrócenie − przypomniał wiernym bp Piotr Greger, który przewodniczył powitalnej Mszy św. Wraz z nim koncelebrowali ją kapłani, pracujący w dekanacie żywieckim, w obrębie którego znajduje się Łękawica. Biskup pomocniczy rozważał wraz ze zgromadzonymi przy znakach miłosierdzia przypowieść o synu marnotrawnym i miłosiernym Ojcu.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Rodacy o. Michała podczas nawiedzenia. Beatyfikacja franciszkańskich męczenników rozpocznie się o 16:00 polskiego czasu. Półtorej godziny wcześniej łękawiczanie rozpoczną w swoim kościele parafialnym nabożeństwo dziękczynne za wyniesienie do chwały ołtarzy swojego rodaka. Podczas peruwiańskiej beatyfikacji wierni z Łękawicy uczestniczyć będą we Mszy św. z zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu i pożegnaniem Znaków, które zostaną przewiezione do parafii św. Maksymiliana w Żywcu-Oczkowie.
O. Michał Tomaszek urodził się w 1960 roku w Łękawicy. Tutaj też został ochrzczony. Jednak zabytkowy drewniany kościół spłonął ponad rok po męczeństwie o. Michała. Świątynia, która dziś służy duchowym potrzebom wiernych, została odbudowana na miejscu poprzedniej.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.