Reklama

Skarbem Kościoła jest Miłosierny Bóg

Kard. Kazimierz Nycz zainaugurował Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w Areszcie Śledczym na Służewcu.

Reklama

Zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia w Rzymie kard. Kazimierz Nycz specjalnym nabożeństwem otworzył Rok Miłosierdzia w służewieckim areszcie.

Mówiąc do osadzonych, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że rozpoczęty właśnie Rok Miłosierdzia jest przedłużeniem pontyfikatu Jana Pawła II, który cały opierał się na głoszeniu Bożego Miłosierdzia. - Szczególnie wykorzystał do tego beatyfikację, a następnie kanonizację św. Faustyny. Razem z nią wydźwignął Boże Miłosierdzie i uczynił je czymś bliskim w całym świecie, a sanktuarium w Łagiewnikach stało się miejscem, z którego iskra miłosierdzia rozbłysła na cały świat - mówił.

Metropolita warszawski wyjaśnił także symbolikę otwartych dziś w czterech rzymskich bazylikach Świętych Drzwi. - Papież przechodząc przed nie razem ze swoim poprzednikiem, chciał powiedzieć światu, że największym skarbem Kościoła jest Miłosierny Bóg, który wychodzi do każdego człowieka - powiedział.

Dodał, że Bramą Miłosierdzia, przez którą miłosierdzie Boga przyszło i przychodzi nieustannie do człowieka, jest Jezus Chrystus. - On jest najpełniejszym objawieniem prawdy, że Bóg nas kocha - tak jak zagubioną owcę bierze na swoje ramiona grzesznego człowieka. Wszyscy jesteśmy zbawieni nie jako sprawiedliwi i święci, ale jako grzesznicy - mówił do osadzonych.

Na zakończenie przypomniał, że sąd Pana Boga nad nami będzie sądem sprawiedliwym, ale będzie sądem w świetle Jego wielkiego miłosierdzia. - I to jest nasza nadzieja i szansa, żebyśmy naprawiając siebie, w świetle łaski Bożego Miłosierdzia potrafili także zmieniać świat - powiedział.

Po liturgii słowa w kaplicy więziennej została odprawiona Msza św., której przewodniczył krajowy kapelan więziennictwa, ks. Paweł Wojtas.

Następnie osadzeni z oddziałów terapeutycznych wzięli udział w spotkaniu z Rafałem Porzezińskim, dziennikarzem i współautorem "12 kroków do wolności nie tylko dla chrześcijan". Prelekcja zainicjowała cykl comiesięcznych spotkań "Byłem w więzieniu... Przyszliście do Mnie” przygotowany z inicjatywy ks. Jarosława Januszewskiego, kapelana służewieckiego aresztu na Rok Święty Miłosierdzia.

Ogłaszając Rok Miłosierdzia, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił osobom chorym i więźniom, czyli tym, którzy nie będą mieli możliwości dotrzeć do kościołów jubileuszowych, by tam przechodząc przez Drzwi Święte - Bramę Miłosierdzia, uzyskać odpust. Na mocy dekretu papieża Franciszka podczas Roku Świętego Miłosierdzia bramy cel więziennych również staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie, skierują myśli i modlitwę do Ojca. Więźniowie odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

Obchody Roku Miłosierdzia rozpoczęły się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obrzędem otworzenia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. 13 grudnia Drzwi Święte zostaną otwarte zarówno w rzymskiej katedrze, jak i we wszystkich kościołach katedralnych na świecie.

Archidiecezja warszawska zainauguruje Jubileusz Miłosierdzia 13 grudnia Mszą św. o godz. 11 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Wymownym znakiem będzie otwarcie Drzwi Świętych stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama