Po raz pierwszy przeszli Bramą Miłosierdzia w Świątyni Opatrzności.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Radosne uwielbienie ogarnęło wszystkich
Tak międzynarodowego uwielbienia wilanowska świątynia jeszcze nie widziała. Pielgrzymi Dni w Diecezjach, które poprzedzają Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, zajęli przyświątynny plac, otaczające skwery, deptak przy fontannie i sporą część al. Rzeczypospolitej. Nad morzem młodych, pochodzących z 73 krajów, powiewały narodowe flagi, portrety Jana Pawła II i papieża Franciszka. Wielkim banerem swoją obecność zaznaczyły grupy Drogi Neokatechumenalnej. We wspólnym uwielbieniu wzięły też udział siostry zakonne wielu zgromadzeń oraz warszawiacy.
Mszę św., która była "posłaniem" pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży, koncelebrowało kilkunastu biskupów, wśród nich: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Gérald Cyprien Lacroix, metropolita Quebecu i prymas Kanady, oraz Lluís Martínez Sistach, arcybiskup Barcelony. Ponad stu księży stanęło przy ołtarzu, nad którym górował obraz Jezusa Miłosiernego oraz portrety św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny.
I właśnie do postaci tych świętych oraz wizerunku namalowanego na życzenie samego Jezusa, który objawił się św. s. Faustynie, nawiązał w kazaniu kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że papież Franciszek nieprzypadkowo w Roku Miłosierdzia zaprosił młodych do Krakowa, do miejsca związanego z Janem Pawłem II i s. Faustyną. Polski papież był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, zaś mistyczka - krzewicielką Bożego miłosierdzia.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
W szklanych urnach każdy mógł złożyć swoją intencję dziękczynienia i zawierzenia
Tłumacząc młodzieży z zagranicy ideę budowy świątyni-wotum w Wilanowie, kardynał powiedział, że Polska historia odnotowała wiele trudnych momentów, na długi czas nasz kraj zniknął z map, a jednak "we wszystkim tym Bóg w swojej opatrzności zawsze był z nami i za to w tej świątyni Bogu dziękujemy".
- Stąd, od Bożej Opatrzności, pojedziecie na spotkanie do Krakowa, na spotkanie modlącego się i radującego się Kościoła, który w was jest młody i zawsze się odmładza. Pojedziecie do stolicy Bożego miłosierdzia - zwrócił się kard. Nycz do pielgrzymów. - Wy młodzi chcecie przynosić konkretne owoce miłości Boga i ludzi. Dni młodzieży mają pomóc wam odkryć drogę życiowego powołania, zobaczyć piękno bycia chrześcijaninem, przeżyć radość bycia uczniem Chrystusa.
Jak dodał kardynał, do takiego świadectwa posyła nas wszystkich Pan Jezus, przypomina o nim ciągle papież Franciszek. Prosi, żeby iść "na obrzeża świata, do pogubionych owiec, pomagając im wrócić do Kościoła", żeby dostrzegać ludzi zagubionych, poranionych, bezdomnych, wykluczonych.
Czytaj także:
Zobacz zdjęcia:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.