W piątek 11 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej punktów wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Spośród 27 prac wybrano trzy najlepsze, z których jedna może zostać zrealizowana. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne.
Na gali finałowej, która miała miejsce w parku w Kuźnicach, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, przypomniał, że aktualne punkty wejścia do parku to obiekty kilkunastoletnie. Najczęściej drewniane, w wielu miejscach na tyle zniszczone, że wymagają coraz częstszych remontów. Podkreśla, że nie są one dostosowane do obecnej wielkości ruchu turystycznego i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom użytkowników. Brak w nich m.in. możliwości urządzenia stanowiska informatora turystycznego, nie ma zaplecza dla obsługi.
- Konkurs dotyczył bardzo wyjątkowych miejsc, bo wszelkie przekroczenie granicy jest niepowtarzalne, związane z tożsamością danego miejsca. W nadesłanych pracach widać ducha modernizmu, nowoczesności, postnowoczesności. Architekci postawili na nowoczesność, ale jest to zarazem odpowiedź ludzi żyjących w XXI wieku na tatrzański krajobraz - zaznacza prof. Zbigniew Myczkowski z Krakowa, członek konkursowego jury.
W ramach pracy konkursowej należało przygotować koncepcję dwóch punktów wejścia: do Doliny Białego oraz do Doliny Kościeliskiej, dwóch skrajnie różniących się miejsc. Jednego jest bowiem rzadko odwiedzane przez turystów, drugie natomiast to najczęściej wybierana na cel wycieczki dolina w Tatrach.
Pierwsze miejsce zdobyła pracownia 2pm Piotra Musiałowskiego z Warszawy. Zdaniem jury, praca ta najlepiej spośród złożonych projektów wpisuje się w krajobraz tatrzański, odpowiada na zaproponowanie współczesnych form, odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego.
- Punktem wyjścia była konstrukcja koliby, kształt i detal jej dwuspadowego dachu oraz eksplorowanie skojarzeń związanych z szarą, wysrebrzoną słońcem i deszczem deską pokryciową - mówią autorzy projektu. Najlepszym architektom zwycięstwa w konkursie gratulował m.in. Jan Karpiel-Bułecka, znany i ceniony zakopiański architekt, regionalista, muzyk.
Na wiosnę 2016 r. ruszą prace na parkingu na Palenicy Białczańskiej. To właśnie tam TPN wykorzysta plany związane z nowymi wejściami na teren parku. - Oprócz nowego wejścia pojawi się także nowa forma małej architektury, np. tablice informacyjne - zapowiada Szymon Ziobrowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.