W niedzielę 12 lipca przy kościołach będą zbierane pieniądze na rzecz powodzian. Z prośbą o pomoc poszkodowanym przez powódź w południowej Polsce zwrócił się do biskupów diecezjalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Akcję pomocy koordynuje Caritas.
Caritas Polska od 29 czerwca do 9 lipca przekazała już 910 tys. zł do Caritas diecezjalnych, które włączyły się w niesienie pomocy mieszkańcom miejscowości dotkniętych klęską powodzi, jaka nawiedziła w ostatnich dniach czerwca południowe tereny Polski. Pieniądze trafiły do Caritas diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej, świdnickiej, przemyskiej, opolskiej i legnickiej i zostały wykorzystane m.in. na zakup żywności, środków chemicznych, kołder, pościeli i materiałów budowlanych. Kolejne środki finansowe będą pochodzić z przykościelnej zbiórki.
„Ufam, że pozyskane środki pomogą w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb życiowych, a także w odbudowie domów, budynków gospodarczych i zakupu narzędzi pracy oraz sprzętu domowego” – napisał przed dwoma tygodniami abp Michalik, zwracając się do biskupów diecezjalnych z prośbą o ogłoszenie w parafiach 12 lipca zbiórki do puszek na rzecz powodzian.
Będzie to także dzień solidarności wyrażonej modlitwą. „Wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza duchowieństwo, wspólnoty zakonne i wiernych proszę o modlitwę w intencji poszkodowanych i ludzi niosących im pomoc” – zachęca przewodniczący Episkopatu.
Zbiórkę przeprowadziła już 5 lipca br. dotknięta powodzią diecezja rzeszowska.
Na południu Polski trwa liczenie strat, pomoc jest ciągle potrzebna.
Powodzian można wspomóc, wysyłając SMS o treści „pomagam” pod nr 72 902 (koszt 2,44 zł z VAT).
Dowolną sumę można także wpłacić na konto:
Caritas Polska
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Powódź Południe”
Jak informuje Caritas, wpłaty dokonywane za pośrednictwem Poczty Polskiej w termie 1 lipca – 30 sierpnia są zwolnione z opłat
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.