Papież Franciszek zapowiedział swą podróż do Meksyku w lutym 2016 r. Wspomniał o niej w homilii wygłoszonej podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w święto Matki Bożej z Guadalupe - patronki tego kraju i całej Ameryki Łacińskiej.
Według wstępnych informacji Franciszek będzie przebywał w Meksyku w dniach 12-17 lutego 2016 r. Odwiedzi Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez, skąd odleci do Rzymu. 13 lutego - jak sam zapowiedział - odwiedzi sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.
W wygłoszonej po hiszpańsku homilii papież podkreślił, że Bóg kocha nas miłością bezinteresowną, bezgraniczną, nie oczekując niczego w zamian. Ta miłosierna miłość Boga jest najbardziej zdumiewającym atrybutem Boga, syntezą zawierającą orędzie ewangeliczne, wiarę Kościoła.
Franciszek zauważył, że miłosierdzie jest miłością, która jak gdyby „przejmuje” słabość i niegodność człowieka, by go od nich uwolnić. Po to Syn Boży stał się człowiekiem, by ich doświadczyć i zanieść na krzyż cały ból ludzkiej egzystencji. Tak wielka jest otchłań jego współczucia i miłosierdzia, że stał się towarzyszem drogi i sługą zranionej ludzkości. - Żaden grzech nie może wymazać jego miłosiernej bliskości - zapewnił Ojciec Święty.
Powierzył Maryi cierpienia i radości narodów całego kontynentu amerykańskiego, które uznają ją za swą patronkę pod wezwaniem Matki Bożej Guadalupe. Prosił ją o wstawiennictwo, aby trwający rok jubileuszowy stał się czasem zasiewu miłości miłosiernej w sercach osób, rodzin i narodów, abyśmy sami stawali się miłosierni, zaś wspólnoty chrześcijańskie - oazami i źródłami miłosierdzia, świadkami miłości, „która nie dopuszcza wykluczenia”.
Po Mszy papież modlił się przed kopią obrazu Matki Bożej z Guadalupe. W tym czasie chór śpiewał hymn „Guadalupana”, opowiadający o objawieniu się Maryi św. Janowi Diego w 1531 r.
W czasie liturgii papież modlił się także za swych rodziców, którzy, jak powiedział, przekazali mu życie i wiarę. Dziś bowiem mija 80. rocznica ich ślubu.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.