Kawalerzyści pielgrzymowali na Jasną Górę

Grupa 27 jeźdźców pielęgnujących tradycję kawalerii II Rzeczypospolitej modliła się w sobotę i niedzielę na Jasnej Górze. By dotrzeć do częstochowskiego sanktuarium, spędzili w siodle 11 dni.

Pokonując 400-kilometrową trasę kawalerzyści jechali w cywilu, wieźli jednak ze sobą sztandar 10. Pułku Ułanów Litewskich - z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Na Jasną Górę wjechali już w galowych mundurach. Ich efektowna drużyna jadąc główną arterią Częstochowy co roku witana jest zainteresowaniem i życzliwymi gestami częstochowian i pielgrzymów.

Według wachmistrza Sławomira Mioduszewskiego, choć pielgrzymka kawalerzystów od 10 lat wyrusza co roku z niewielkich Zaręb Kościelnych na Mazowszu, uczestniczą w niej jeźdźcy pochodzący prawie z całego kraju.

"To rolnicy, księża, lekarze, inżynierowie - przekrój społeczny jest dosyć szeroki. To ludzie wytrwali, odważni, bo pokonanie takiej trasy w słońcu, w deszczu, zmusza do potężnego wysiłku fizycznego. Spać pod chmurką razem z koniem to naprawdę wymaga hartu ducha" - wskazał cytowany przez biuro prasowe sanktuarium Mioduszewski.

Najstarszy w tym roku uczestnik pielgrzymki - ułan Jan Skłodowski - ma 62 lata, najmłodszy Jarosław Wyszomirski - 15 lat. Niektórzy, jak Jan Wyszomierski, pielgrzymują w ten sposób do Częstochowy od 2000 r. Wyszomierski, który w tym roku przyjechał na koniu Czekolada, podkreśla że skłania go to tego "miłość do munduru i do konia".

Jeźdźcy akcentują również, że pielgrzymka konna wymaga odpowiedniej zaprawy nie tylko od ludzi, ale też od koni. Wskazują, że swoim wierzchowcom podczas drogi poświęcają więcej czasu niż sobie. Prócz karmienia i pojenia, konie - by np. nie poodparzały się od siodeł - muszą być czyste. Szczególnej uwagi wymagają też kopyta - wcześniej starannie podkute.

Witający pielgrzymów u celu jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości o. Eustachy Rakoczy, dziękował im za przynoszony owoc doświadczenia, modlitwy i rycerskiej dumy. Przypominał, że podróżujący z nimi sztandar to znak sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru, męstwa oraz pamięci o poległych.

W homilii podczas mszy dla kawalerzystów na jasnogórskich wałach bp biskup Tadeusz Bronakowski z Łomży mówił m.in., że ich pielgrzymka "jest pięknym hołdem złożonym bogatej tradycji kawalerskiej", a także "dowodzi nierozerwalnej więzi, jaka łączy Polskę z wiarą chrześcijańską".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »