Reklama

Benedykt XVI: Nie można tolerować nierówności

Istnieją na świecie nierówności społeczne i strukturalne niesprawiedliwości, których nie można dłużej tolerować – powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Reklama

Papież dodał, że wymagają one, „oprócz niezbędnych natychmiastowych interwencji, skoordynowanej strategii na rzecz znalezienia globalnych i trwałych rozwiązań”. Papież nawiązał do zakończonych w ubiegłym tygodniu obrad szczytu G8, który odbywał się w L'Aquili, włoskim mieście dotkniętym przed trzema miesiącami trzęsieniem ziemi. „Na szczycie szefowie państw i rządów G8 potwierdzili konieczność osiągnięcia wspólnych porozumień w celu zapewnienia ludzkości lepszej przyszłości” – przypomniał Benedykt XVI. Zastrzegł przy tym, że „Kościół nie posiada technicznych rozwiązań, które mógłby zaoferować, ale jako ekspert w sprawach ludzkich, niesie wszystkim nauczanie Pisma Świętego na temat prawdy człowieka o głosi Ewangelię Miłości i sprawiedliwości”.

Benedykt XVI przypomniał słowa swojego komentarza do nowej encykliki „Caritas in veritate” wygłoszonego w ubiegłą środę podczas audiencji generalnej, w którym mówił, że "potrzebne jest nowe planowanie ekonomiczne, które dokona globalnej przebudowy rozwoju, opierając się na etycznym fundamencie odpowiedzialności wobec Boga i istoty ludzkiej jako stworzenia Bożego". „Oto dlaczego - napisałem w encyklice - `w społeczeństwie znajdującym się na drodze do globalizacji, dobro wspólne i zaangażowanie na jego rzecz muszą przyjąć wymiar całej rodziny ludzkiej`" – powiedział papież.

Benedykt XVI nawiązał również do encykliki papieża Paweł VI „Populorum progresso”, który jak zaznaczył, „uznał i wskazał światowy horyzont kwestii społecznej”. „Podążając tą samą drogą ja również odczuwałem potrzebę poświęcenia Caritas in veritate tej kwestii, która w naszych czasach stała się "radykalnie kwestią antropologiczną" w tym sensie w tym sensie, że zakłada ona nie tylko sposób poczęcia, ale również manipulowania życiem, coraz bardziej składanym w ręce człowieka przez biotechnologie” – zaznaczył papież i przestrzegł, że „rozwiązanie aktualnych problemów ludzkości nie może być jedynie techniczne, ale musi liczyć się z wszystkimi potrzebami osoby, obdarzonej duszą i ciałem”.

Papież przestrzegł przed „absolutyzmem technicznym", którego „najwyższym przejawem są niektóre praktyki przeciwne życiu i mógłby on bowiem nakreślić ponury scenariusz przyszłości ludzkości. „Uczynki, które nie respektują prawdziwej godności osoby, nawet kiedy wydają się uzasadnione `wyborem miłości`, w rzeczywistości są owocem `materialistycznego i mechanistycznego pojmowania życia ludzkiego`, które sprowadza miłość pozbawioną prawdy do roli `pustej skorupy, która można wypełnić według własnego uznania` i może mieć negatywne następstwa dla integralnego rozwoju człowieka” – powiedział papież.

Benedykt XVI zaznaczył, że „chociaż aktualna sytuacja świata jest złożona, Kościół patrzy w przyszłość z nadzieją i przypomina chrześcijanom, że "głoszenie Chrystusa jest pierwszym i zasadniczym czynnikiem rozwoju”.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański papież nawiązał do dramatycznej sytuacji w Hondurasie i wezwał do modlitwy w intencji tego kraju. „Chciałbym dzisiaj zachęcić was do modlitwy za ten drogi kraj, aby za macierzyńskim wstawiennictwem Matki Bożej z Suyapa odpowiedzialni za kraj i jego mieszkańcy podążali wytrwale drogą dialogu, wzajemnego zrozumienia i pojednania” – powiedział papież.

Ojciec Święty zapewnił, że jest to możliwe, „jeśli pokonując partykularne skłonności, każdy dołoży sił, by poszukiwać prawdy i dążyć z uporem do dobra wspólnego: oto warunek zapewnienia pokojowego współżycia i autentycznego demokratycznego życia!” „Umiłowany naród Hondurasu zapewniam o mojej modlitwie i udzielam specjalnego apostolskiego błogosławieństwa” – dodał Benedykt XVI.

Papież poprosił także o modlitwę w intencji swojego wakacyjnego wypoczynku, który spędzi w dniach 13-29 lipca w Les Combes w Dolinie Aosty – „miejscowości znanej z pobytów mego umiłowanego poprzednika Jana Pawła II, którą i ja bardzo ukochałem”. „Mówiąc "do widzenia" Placowi św. Piotra i Rzymowi, proszę wszystkich, by towarzyszyli mi modlitwą. Modlitwa nie zna odległości i rozstań: gdziekolwiek jesteśmy, czyni z nas jedno serce i jedną duszę” – powiedział Benedykt XVI.

Ponadto papież przypomniał wszystkim „o obowiązku ostrożności w prowadzeniu pojazdów i poszanowaniu przepisów kodeksu drogowego”. „Od tego zaczynają się udane wakacje!” – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam Polaków. Dzisiejsza liturgia przypomina, że wszyscy jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o miłości Boga, który "napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie" (Ef 1, 3). Niech wakacyjny odpoczynek przyniesie nam entuzjazm i zapał do codziennej realizacji tego powołania. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama