Pentagon o alternatywach dla tarczy

Dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA) generał Patrick O'Reilly potwierdził, że Pentagon rozważa alternatywne rozwiązania dla lokalizacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Na spotkaniu z korespondentami prasy wojskowej O'Reilly powiedział, że w trakcie prowadzonej obecnie analizy projektu umieszczenia baz obrony rakietowej w tych krajach rozważa się "różne europejskie opcje" dla tych baz. Analiza w celu oceny niezawodności technicznej i opłacalności projektu prowadzona jest na życzenie Kongresu z polecenia administracji prezydenta Baracka Obamy.

O'Reilly zaznaczył, że gdyby skłaniano się ku alternatywnemu rozwiązaniu, to tylko "po wyczerpującej dyskusji" z rządami Polski i Czech. "Nie będzie żadnych niespodzianek" - podkreślił, dodając, że administracja USA będzie "ściśle współpracować" z tym rządami przy ewentualnych zmianach w stosunku do obecnego planu. Przewiduje on budowę wyrzutni 10 rakiet przechwytujących w Polsce i radar wczesnego ostrzegania w Czechach.

Analiza projektu tarczy ma być gotowa do końca lata, co w USA oznacza - do Święta Pracy (Labour Day) w pierwszy weekend września. Wnioski z analizy zostaną najpierw udostępnione rządom Polski i Czech - poinformował w zeszłym tygodniu dyrektor wydziału w Departamencie Stanu Stephen Mull. Rzecznik MDA, Rick Lehner, powiedział, że jako alternatywę dla tarczy w Polsce i Czechach bierze się pod uwagę wyrzutnie rakiet przechwytujących Standard Missile 3 rozmieszczane na morzu.

W ubiegłym tygodniu O'Reilley poparł "pełne partnerstwo" z Rosją przy planowaniu systemu obrony rakietowej w Europie.

Sprawa tarczy była jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Obamy w Moskwie na początku lipca. Obama zapewniał tam, że główny wpływ na decyzję w tej kwestii będzie miała ocena zagrożenia ze strony Iranu; przed rakietami tego kraju ma chronić Europę planowany system obronny. Powiedział też jednak, że liczy na znalezienie "kompromisu" z Rosją, która naciska, by USA zrezygnowały z tarczy w Polsce i Czechach.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
21°C Środa
rano
26°C Środa
dzień
wiecej »