Akowcy w galerii handlowej

Muzeum Armii Krajowej w niekonwencjonalny sposób zachęca do zwiedzania.

Liczy m.in. na klientów... Galerii Krakowskiej. W tej położonej blisko dawnego budynku Dworca Głównego PKP galerii stanęły naklejone na tekturę fotograficzne sylwetki naturalnej wielkości: szefa rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, aktorki Ireny Kwiatkowskiej, aktora Zdzisława Maklakiewicza i znanego piłkarza krakowskiej Wisły Jana Reymana, brata jeszcze sławniejszego "wiślaka" Henryka. Mimo różnych profesji, łączyło ich jedno - wszyscy byli żołnierzami Armii Krajowej. Te fotogramy zapowiadają nową wystawę w Muzeum AK, poświęconą powojennym osiągnięciom żołnierzy podziemia.

- Historia AK nie kończy się bowiem wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Żołnierze zaangażowani w konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Duża część wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Część doskonale znamy jako aktorów, naukowców, społeczników czy sportowców. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich zaangażowania w walkę o niepodległość podczas II wojny światowej - mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy muzeum.

Na wybór miejsca tej niekonwencjonalnej prezentacji wystawy "Z głową bez karabinu" w tym, a nie innym miejscu organizatorzy wpadli po skojarzeniu, że Galeria Krakowska mieści się przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w czasie wojny żołnierza AK, "kuriera z Warszawy", potem zaś szefa rozgłośni polskiej RWE.

Akowcy w galerii handlowej   Piotr Koziarz /Muzeum Armii Krajowej Wśród prezentowanych akowców znalazł się również krakowianin Jan Reyman, znany niegdyś piłkarz Wisły - Dlatego wśród postaci pokazanych w galerii jest również jego sylwetka. Bardzo często nie kojarzymy znanych niegdyś osób z ich działalnością niepodległościową w czasie II wojny. Irena Kwiatkowska - znana aktorka, spikerka Polskiego Radia, "kobieta pracująca" znana z serialu "Czterdziestolatek" - wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman, piłkarz i działacz Wisły Kraków, oraz Tadeusz Parpan, "Wielkolud z Cracovii", podczas wojny grali w jednej "akowskiej drużynie". Znany z filmu "Rejs" monolog o niechodzeniu do kina na polskie filmy, jako inżynier Mamoń, wypowiada Zdzisław Maklakiewicz ps. "Hanzen". Podporucznik Marian Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina - wylicza P. Koziarz.

Odwiedzający galerię z zaciekawieniem patrzą na sylwetki akowców, czytają także ich biogramy. - Nie wiedziałam, że "Maklak", mój ulubiony aktor, który zapadł mi szczególnie w pamięć po obejrzeniu zabawnych "Dziewczyn do wzięcia", był akowcem. I pewnie bym się nie dowiedziała, gdybym po wyjściu z pociągu nie wstąpiła do galerii na zakupy - mówi Maria Liniarska ze Szczecina.

Ekspozycję "Z głową bez karabinu" znajdującą się na poziomie -1 od strony pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego można oglądać do niedzieli 31 stycznia. Potem zostanie przeniesiona do siedziby Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12, gdzie stanie się częścią większej wystawy o powojennym losach akowców. Jej otwarcie zaplanowano na 24 lutego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
19°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
wiecej »