38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15 - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL, które ma obecnie swoich posłów.
W badaniu zrealizowanym w połowie stycznia swój głos na PSL chciało oddać 3 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla partii politycznych to 5 proc.). Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.).
Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.
TNS Polska podaje, że w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, o 4 punkty procentowe obniżyły się notowania PiS. O 1 punkt procentowy gorsze są notowania PO i formacji Kukiz'15. O 5 punktów procentowych polepszyły się notowania Nowoczesnej. Poparcie dla PSL było na takim samym poziomie, koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym.
W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; 6 proc. nie miało zdania.
Odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.
TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim.
TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15-20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.