Świat solidarny z Indonezją

- Społeczność międzynarodowa wyraziła solidarność z Indonezją, gdzie w piątek w Dżakarcie miały miejsce dwa zamachy bombowe na hotele, w których zginęło dziewięć osób, a ponad 40 zostało rannych.

Prezydent USA Barack Obama stanowczo potępił samobójcze zamachy i zaoferował władzom Indonezji amerykańską pomoc. "Chciałby przekazać wyrazy współczucia wszystkim ofiarom i ich bliskim" - powiedział Obama.

"Amerykanie stoją po stronie Indonezyjczyków w tym trudnym czasie i rząd amerykański jest gotowy, jako przyjaciel i partner, pomóc indonezyjskiemu rządowi odpowiedzieć na te oburzające ataki oraz w odbudowie" - oświadczył Obama.

Również szwedzkie przewodnictwo w Unii Europejskiej "potępiło ataki bombowe (...) w których zginęło i zostało rannych wiele niewinnych osób".

"Jesteśmy solidarni z indonezyjskim rządem i z mieszkańcami Indonezji w tym trudnym czasie" - dodało szwedzkie przewodnictwo, uznając, że ten "brutalny akt" oznacza powrót terroryzmu w największym muzułmańskim kraju na świecie.

Także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił zamachy. Oświadczył, że docenia "wysiłki indonezyjskiego rządu mające w przeszłości na celu postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne". Wyraził też przekonanie, że "dochodzenie w sprawie nowych zamachów będzie przeprowadzone z taką samą rozwagą i że sprawcy zostaną osądzeni".

Organizacja Konferencji Islamskiej wyraziła ustami swojego sekretarza generalnego Ekmeleddina Ihsanoglu "oburzenie i gniew z powodu tej serii szaleńczych ataków".

"Takie działania są sprzeczne z pokojowymi wartościami islamu; władze muszą zidentyfikować i osądzić sprawców tych ohydnych aktów przemocy" - powiedział sekretarz organizacji, zrzeszającej 57 państw.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband, który zdecydowanie potępił ataki, ocenił też, że przypominają one "po raz kolejny o niebezpieczeństwie, jakie grozi ludziom wszystkich ras i religii ze strony brutalnych ekstremistów".

Również Francja, Włochy i Hiszpania potępiły ataki i przypomniały o potrzebie walki z terroryzmem. Paryż wyraził poparcie "dla wysiłków indonezyjskich władz, mających na celu ustabilizowanie tej wielkiej demokracji".

Wśród dziewięciu osób zabitych w zamachach jest obywatel Nowej Zelandii, a 14 z 40 rannych to obcokrajowcy - w tym co najmniej dwóch obywateli Australii i Kanady. Również te kraje potępiły zamachy.

Premier Nowej Zelandii John Key uznał, że miały one na celu "zabicie i ranienie niewinnych osób". Minister spraw zagranicznych Australii Stephen Smith nazwał piątkowe ataki barbarzyńskimi, a szef MSZ Kanady Lawrence Cannon - "aktem podłej przemocy".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »