- Społeczność międzynarodowa wyraziła solidarność z Indonezją, gdzie w piątek w Dżakarcie miały miejsce dwa zamachy bombowe na hotele, w których zginęło dziewięć osób, a ponad 40 zostało rannych.
Prezydent USA Barack Obama stanowczo potępił samobójcze zamachy i zaoferował władzom Indonezji amerykańską pomoc. "Chciałby przekazać wyrazy współczucia wszystkim ofiarom i ich bliskim" - powiedział Obama.
"Amerykanie stoją po stronie Indonezyjczyków w tym trudnym czasie i rząd amerykański jest gotowy, jako przyjaciel i partner, pomóc indonezyjskiemu rządowi odpowiedzieć na te oburzające ataki oraz w odbudowie" - oświadczył Obama.
Również szwedzkie przewodnictwo w Unii Europejskiej "potępiło ataki bombowe (...) w których zginęło i zostało rannych wiele niewinnych osób".
"Jesteśmy solidarni z indonezyjskim rządem i z mieszkańcami Indonezji w tym trudnym czasie" - dodało szwedzkie przewodnictwo, uznając, że ten "brutalny akt" oznacza powrót terroryzmu w największym muzułmańskim kraju na świecie.
Także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił zamachy. Oświadczył, że docenia "wysiłki indonezyjskiego rządu mające w przeszłości na celu postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne". Wyraził też przekonanie, że "dochodzenie w sprawie nowych zamachów będzie przeprowadzone z taką samą rozwagą i że sprawcy zostaną osądzeni".
Organizacja Konferencji Islamskiej wyraziła ustami swojego sekretarza generalnego Ekmeleddina Ihsanoglu "oburzenie i gniew z powodu tej serii szaleńczych ataków".
"Takie działania są sprzeczne z pokojowymi wartościami islamu; władze muszą zidentyfikować i osądzić sprawców tych ohydnych aktów przemocy" - powiedział sekretarz organizacji, zrzeszającej 57 państw.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband, który zdecydowanie potępił ataki, ocenił też, że przypominają one "po raz kolejny o niebezpieczeństwie, jakie grozi ludziom wszystkich ras i religii ze strony brutalnych ekstremistów".
Również Francja, Włochy i Hiszpania potępiły ataki i przypomniały o potrzebie walki z terroryzmem. Paryż wyraził poparcie "dla wysiłków indonezyjskich władz, mających na celu ustabilizowanie tej wielkiej demokracji".
Wśród dziewięciu osób zabitych w zamachach jest obywatel Nowej Zelandii, a 14 z 40 rannych to obcokrajowcy - w tym co najmniej dwóch obywateli Australii i Kanady. Również te kraje potępiły zamachy.
Premier Nowej Zelandii John Key uznał, że miały one na celu "zabicie i ranienie niewinnych osób". Minister spraw zagranicznych Australii Stephen Smith nazwał piątkowe ataki barbarzyńskimi, a szef MSZ Kanady Lawrence Cannon - "aktem podłej przemocy".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.