Był wypełniony muzyką

Bogusław Kaczyński spoczął w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Pogrzeb znawcy i popularyzatora muzyki klasycznej, opery i operetki miał charakter państwowy.

Należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach. Zmarł 21 stycznia, miał 73 lata.

Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zza granicy z zakresu muzyki klasycznej.

Był wypełniony muzyką   O swojej ukochanej muzyce opowiadał z niezwykłą erudycją i piękną polszczyzną, zawsze z nieodłącznym uśmiechem.

O muzyce zawsze mówił i pisał przez wielkie "m". Pół roku temu narzekał: "Tym co najbardziej martwi, to powszechne nazywanie MUZYKĄ najczęściej amatorskich wypocin. Za sprawą edukacji kulturalnej najmłodszych wyrosło nam kilka pokoleń ludzi głuchych i niewrażliwych na przemijające piękno MUZYKI. Apeluję więc do wszystkich ludzi dobrej woli, aby zmienili swoje podejście do edukacji, bo kiedyś, patrząc na hordy dzikusów w Polsce, będą się tego wstydzili. Przypomnę im te wszystkie zaniedbania, nad którymi należałoby pracować następne dziesięciolecia, a nawet dłużej" - można przeczytać na stronie Zmarłego.

Audycje Bogusława Kaczyńskiego wprowadzały w zaczarowany świat genialnej muzyki i jej interpretatorów. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego, a także koncerty Luciano Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia.

Był ulubieńcem publiczności i zdobywcą trzech „Wiktorów” i „Super Wiktora”, laureatem trzech „Złotych Ekranów”, „Kawalerem Orderu Uśmiechu”.

TVP3 Rzeszów Zmarł twórca Festiwalu w Łańcucie - Bogusław Kaczyński
Bogusław Kaczyński był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma, oraz twórcą Europejskiego Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju. 

Był również założycielem Fundacji "ORFEO", której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.

Plejada Kulisy wywiadu Anny Muchy z Kaczyńskim
Utyskiwał na jakość telewizyjnych produkcji: "Każdą wolną chwilę poświęcam pracy nad nowymi książkami oraz słuchaniu i oglądaniu światowych wydarzeń kulturalnych najwyższego lotu. Kilka dni temu powtórnie oglądałem wspaniałe przedstawienie śpiewaków norymberskich zarejestrowane na letnim Glyndebourne Festival. Po zakończeniu tego genialnego dzieła Wagnera, pod każdym względem przedstawionego doskonale, nie mogłem zmrużyć oka do rana. Dziękuję Bogu, że mam w sieci kanały, które specjalizują się w pokazywaniu takich mistrzowskich rarytasów. Szkoda, że nasze telewizje nie wzorują się na Mezzo, tylko opanowane zostały przez hordy amatorów, którzy jeszcze kilka lat temu nie mogliby śpiewać w prowincjonalnej knajpie do przysłowiowego kotleta. Ale wierzę, że wszystko na świecie się zmienia, więc i to ulegnie zmianie, i nadal będziemy przeżywali wzloty geniuszu ludzkiego".

Był wypełniony muzyką   Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

14 marca 2007 r. doznał udaru mózgu, czego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Wyszedł ze szpitala 30 maja tego samego roku, zaś po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła.

W 2014 r. opublikował biografię "Ada Sari. Kulisy wielkiej sławy". 21 stycznia zmarł z powodu kolejnego udaru mózgu. Spoczął nieopodal grobu śpiewaka Jana Kiepury, którego był wielkim fanem oraz Ady Sari, której poświęcił ostatnią z 20 książek.

Kultowe programy TV Program Drugi - Rewelacja Miesiąca - Aida - Bogusław Kaczyński w studiu (1993)

Na Powązkach wybitnego znawcę muzyki żegnały tłumy wielbicieli jego talentów. W kościele św. Boromeusza pożegnali go brawami.

- Bogusiu, miałeś wiele talentów. Muzyka, operetka, opera nie miały przed Tobą tajemnic. Sens Twojej obecności polegał na równowadze piękna formy i głębi treści - żegnał go na Powązkach były minister kultury Waldemar Dąbrowski.

W uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, pracę dziennikarską i publicystyczną prezydent Andrzej Duda pośmiertnie uhonorował Bogusława Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »