Papież: Pokora jest drogą do świętości

Myśl tę podjął Papież podczas poniedziałkowej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do historii króla Dawida, który świadom swoich grzechów przyjmuje upokorzenie w duchu zaufania Panu. Przypomniał, że Bóg zawsze przebacza grzechy, ale rany, które po nich zostają, są czasem trudne do uleczenia.

 

Franciszek zauważył, że król Dawid był o krok od zniewolenia grzechem, ale posłany do niego przez Boga prorok Natan uzmysłowił mu zło, które popełnił. Zdaniem Ojca Świętego Dawid jest grzesznikiem, ale nie zniewolonym, bo wciąż ma świadomość niegodziwości tego, co uczynił.

„Trzeba szczególnej łaski, by przemienić serce kogoś zniewolonego. A Dawid miał serce szlachetne, wyznał: «Tak, to prawda, zgrzeszyłem!», uznając swoją winę. A co powiedział Nathan? «Pan odpuszcza ci też twój grzech, ale zepsucie, które zasiałeś, będzie wzrastało. Zabiłeś niewinnego człowieka, by ukryć swoje cudzołóstwo. Miecz nie oddali się od domu twojego na wieki». Bóg przebacza grzech, Dawid się nawraca, ale rany zniewolenia trudno się goją. Widzimy to w tak wielu miejscach na świecie” – powiedział Papież.

W biblijnej historii Dawid musi skonfrontować się ze swoim synem Absalomem, który prowadzi z nim wojnę. W tej sytuacji Dawid zebrał wiernych sobie ludzi i postanowił opuścić miasto, pozostawiając tam Arkę Przymierza. Nie chce jej użyć do swojej obrony. Została ona bowiem dana przez Boga, by wybawiać Jego lud. Franciszek podkreśla, że to właśnie jest droga świętości Dawida, który po upadku i grzechu wraca na właściwą drogę. Król opuszcza zatem miasto płacząc i z nakrytą głową. Tam pojawia się człowiek, który przeklina go i rzuca w niego kamieniami. Dawid jednak z pokorą przyjmuje także i to. Tłumaczy innym, że człowiek ten przeklina go dlatego, iż sam Pan powiedział mu: «Przeklinaj Dawida».

„Dawid rzekł do swoich sług: «Mój własny syn, który wyszedł z wnętrzności moich, nastaje na moje życie». Absalom. I dalej mówił: «Cóż dopiero ten Beniaminita? Pozostawcie go w spokoju, niech przeklina, gdyż Pan mu na to pozwolił». Król Dawid umie czytać znaki czasu. To jest moment jego upokorzenia, to chwila, w której płaci za swoją winę. «Może wejrzy Pan na moje utrapienie i odpłaci mi dobrem za to dzisiejsze przekleństwo» – mówi król i oddaje się w ręce Pana. To jest droga, jaką Dawid przeszedł od chwili zniewolenia aż do tego oddania się w ręce Pana. I to jest świętość. To jest pokora” – powiedział Franciszek.

Papież zauważył, że gdy ktoś zarzuci nam coś złego, to od razu bronimy się mówiąc, że to nie nasza wina. Natomiast pokory nasze serca uczą się tylko wtedy, gdy doświadczają upokorzeń. „Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć jakiegokolwiek upokorzenia w twoim życiu, nie jesteś pokorny” – mówił Ojciec Święty.

„Jedynym sposobem do uzyskania pokory jest upokorzenie. Droga do finału historii Dawida, którą jest świętość, wiedzie przez upokorzenia. Droga do świętości, którą Bóg daje swoim dzieciom, daje Kościołowi, wiedzie przez upokorzenia Jego Syna, który pozwala, by Go obrażano, który daje się prowadzić niesprawiedliwie na krzyż. I ten Syn Boży, który się uniża, jest drogą do świętości. A Dawid swoją postawą zapowiada to upokorzenie Jezusa. Prośmy Pana o łaskę dla każdego z nas, dla całego Kościoła, o łaskę pokory, ale także łaskę zrozumienia, że nie można być pokornym bez upokorzenia” – powiedział Papież.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POKORA

 • yeti
  01.02.2016 20:02
  Przykrości ze strony ludzkiej to nic naprzeciw tego co Dawid doznał przez "otwarte uszy". Wiele psalmów o tym mówi,np tutaj:" Boże, słuchaj głosu mego, gdy się żalę; zachowaj me życie od strachu przed wrogiem.
  3 Chroń mnie przed gromadą złoczyńców i przed zgrają źle postępujących.
  4 Oni ostrzą jak miecz swe języki, a gorzkie słowa kierują jak strzały,
  5 by ugodzić niewinnego z ukrycia, znienacka strzelają, wcale się nie boją.
  6 Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie: Któż nas zobaczy
  7 i zgłębi nasze tajemnice? Zamach został obmyślony, ale wnętrze człowieka – serce jest niezgłębione.
  8 Lecz Bóg strzałami w nich godzi, nagle odnoszą rany,
  9 własny język im gotuje upadek: wszyscy, co ich widzą, potrząsają głowami.". To niewidzialne plemię towarzyszące człowiekowi,które Jezus nazwał "plemieniem żmijowym"lub "plemieniem przewrotnym i wiarołomnym",również są tymi "przewrotnymi rolnikami. Mając decydujący wpływ na zrozumienie ludzkie dociekającym prawdy wytłumaczyli, że to arcykapłani i starszyzna narodu żydowskiego w otabaczkowanych szarawarach rzuciła wyzwanie Wszechmocy Bożej.Owszem są oni głównie przy takich ludziach,bo przez nich wpływają na losy świata.Dawid tutaj ich "zważył", czyli zrozumiał że nie są to osoby cielesne:" Pośrodku lwów spoczywam, co pożerają synów ludzkich. Ich zęby to włócznie i strzały, a język ich niby miecz ostry." i tutaj: "Synowie ludzcy są tylko jak tchnienie,
  synowie mężów - kłamliwi;
  na wadze w górę się wznoszą:
  wszyscy razem są lżejsi niż tchnienie. ". A inny prorok o nich mówi:" Dlatego posłuchajcie słowa Pańskiego,
  wy wszyscy, panujący nad tym ludem,
  który jest w Jerozolimie.
  15 Mówicie: «Zawarliśmy przymierze ze Śmiercią4,
  i z Szeolem zrobiliśmy układ.
  Gdy się rozleje powódź [wrogów],
  nas nie dosięgnie,
  bo z kłamstwa uczyniliśmy sobie schronisko
  i skryliśmy się pod fałszem". Zwróćcie uwagę że oni panują nad ludem,czyli są ponad synami ludzkimi a nie z nich.Królowie ziemscy są z ludu,więc to nie o nich te słowa.Jest w Piśmie św. wiele na ich temat lecz oni zawsze obracają sens i wymowę słów proroka na ziemię,czyli na synów ludzkich. Każdy kto odkryje ich obecność wkracza na drogę wyzwolenia o którym mówił Jezus tutaj:"Jeśli będziecie trwać w nauce mojej i prawdziwie będziecie uczniami moimi ,poznacie prawdę ,a prawda was wyzwoli". Potocznie od grzechu a w rzeczywistości od jego dawców, czyli tych o których mówię"plemienia żmijowego". Pamiętajcie że ostatnie cytowane prze mnie zdanie jest to zdanie warunkowe !.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  wiecej »