KE: możliwa likwidacja banków na skutek kryzysu

Komisja Europejska zadeklarowała w środę gotowość do dalszej pomocy bankom dotkniętym kryzysem finansowym, ale nie za darmo i pod warunkiem ich powrotu do pełnej rentowności bez dodatkowego wsparcia. KE grozi, że w przeciwnym wypadku bankom grozi likwidacja.

"Kryzys finansowy być może jeszcze się nie skończył, ale musimy z państwami członkowskimi już teraz podjąć konkretne działania w celu restrukturyzacji europejskich banków. Musimy zapewnić, aby banki odzyskały rentowność niepodtrzymywaną dodatkowym wsparciem publicznym" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Podkreśliła, że przywrócenie rentowności banków jest najlepszą gwarancją ich stabilności i zapewnienia zdolności do udzielania kredytów potrzebnych przedsiębiorstwom.

W opublikowanych w czwartek wytycznych KE przypomina, że będzie akceptować pomoc dla banków pod takimi samymi warunkami, jakie obowiązują inne firmy. Są to: restrukturyzacja, która pozwoli na osiągnięcie rentowności w perspektywie długoterminowej, poniesienie części kosztów restrukturyzacji przez zainteresowane instytucje oraz ograniczenie zakłócenia konkurencji na wspólnym rynku UE - by bank, ku któremu państwo - za zgodą KE - wyciągnęło pomocną dłoń, nie był uprzywilejowany wobec innych.

KE nadal jest skłonna zatwierdzać w ekspresowym tempie ratowanie banków, o ile w ciągu sześciu miesięcy przedstawią one plan restrukturyzacji. W czwartek Komisja dodała nowe kryterium oceny, czy przedstawiona w nim strategia zapewni bankowi stabilną przyszłość. Chodzi o zastosowanie tzw. testu warunków skrajnych.

"Wymaga to od banku określenia swoich silnych i słabych punktów, co może prowadzić do zmiany modelu działalności gospodarczej, ujawnienia kłopotliwych aktywów i poradzenia sobie z tym problemem, wycofania się z działalności przynoszącej straty, a nawet rozważenia możliwości przejęcia przez rentownego konkurenta lub kontrolowanej likwidacji" - głosi komunikat KE.

Komisarz Kroes wielokrotnie mówiła, że banki, które przyjmują pomoc, muszą być gotowe na wyrzeczenia. Wsparcie ze strony państwa może na przykład pociągać za sobą zbycie części działalności (z uwagi na kryzys rozłożone na lata), zakaz nabywania innych podmiotów, zakaz prowadzenia agresywnej polityki cenowej itd.

W kwietniu KE oszacowała na 3 bln euro łączną zatwierdzoną pomoc dla banków w Unii Europejskiej, które padły ofiarą kryzysu finansowego. Bilans obejmuje zarówno środki wypłacane, jak i gwarancje państwowe, które będą uruchamiane tylko w przypadku upadłości banku albo innej instytucji finansowej (np. ubezpieczyciela). Całość takich gwarancji KE szacuje na ok. 2, 3 bln euro. Na dokapitalizowanie banków kraje wydały blisko 300 mld euro, a na różnego rodzaju środki pomocowe i wsparcie restrukturyzacji - 400 mld.

Od września 2008 r. KE podjęła ponad 50 antykryzysowych decyzji, zatwierdzając pomoc dla sektora finansowego, często w bardzo krótkim terminie. Żadna z nich nie dotyczy polskich instytucji, bowiem polski rząd nie udzielał pomocy antykryzysowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »