Najbardziej osobisty tom listów Sławomira Mrożka - tak Wydawnictwo Literackie zapowiada publikację korespondencji dramaturga z Adamem Tarnem, jedną z najważniejszych postaci powojennego życia teatralnego w Polsce. Książka ukaże się 10 września.
Publikowane listy obejmują lata 1963-1975, kiedy Mrożek mieszkał już za granicą (Adam Tarn wyemigrował w 1968 r.). Emigracja jest zresztą jednym z tematów korespondencji, ale na pierwszym miejscu znajduje się teatr. Mrożek i Tarn, dyskutując o wystawianych aktualnie dramatach, omawiając ważne problemy ideowe i warsztatowe, jawią się jako wnikliwi obserwatorzy życia teatralnego. Przedstawiona w tomie korespondencja pokazuje także, jak ewoluowała znajomość Mrożka z Adamem Tarnem: od relacji uczeń-mistrz do prawdziwej przyjaźni.
Adam Tarn (1902 - 1974) to jedna z najważniejszych postaci powojennego polskiego życia teatralnego. W 1956 r. założył pismo "Dialog", w którym publikowano teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy i przekłady nowości literatury światowej. Po marcu 1968 r. Tarn został pozbawiony stanowiska redaktora naczelnego "Dialogu" i kierownika literackiego w Teatrze Współczesnym. Zdecydował się na emigrację, zmarł w Szwajcarii.
Wydawnictwo Literackie zapowiada, że na przełomie Września i października mieszkający obecnie we Włoszech Mrożek odwiedzi Polskę, aby promować nowo wydany tom korespondencji z Tarnem. Pisarz opowie też szczegółowo o planowanej na 2010 rok edycji jego dzienników.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.