Najbardziej osobisty tom listów Sławomira Mrożka - tak Wydawnictwo Literackie zapowiada publikację korespondencji dramaturga z Adamem Tarnem, jedną z najważniejszych postaci powojennego życia teatralnego w Polsce. Książka ukaże się 10 września.
Publikowane listy obejmują lata 1963-1975, kiedy Mrożek mieszkał już za granicą (Adam Tarn wyemigrował w 1968 r.). Emigracja jest zresztą jednym z tematów korespondencji, ale na pierwszym miejscu znajduje się teatr. Mrożek i Tarn, dyskutując o wystawianych aktualnie dramatach, omawiając ważne problemy ideowe i warsztatowe, jawią się jako wnikliwi obserwatorzy życia teatralnego. Przedstawiona w tomie korespondencja pokazuje także, jak ewoluowała znajomość Mrożka z Adamem Tarnem: od relacji uczeń-mistrz do prawdziwej przyjaźni.
Adam Tarn (1902 - 1974) to jedna z najważniejszych postaci powojennego polskiego życia teatralnego. W 1956 r. założył pismo "Dialog", w którym publikowano teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy i przekłady nowości literatury światowej. Po marcu 1968 r. Tarn został pozbawiony stanowiska redaktora naczelnego "Dialogu" i kierownika literackiego w Teatrze Współczesnym. Zdecydował się na emigrację, zmarł w Szwajcarii.
Wydawnictwo Literackie zapowiada, że na przełomie Września i października mieszkający obecnie we Włoszech Mrożek odwiedzi Polskę, aby promować nowo wydany tom korespondencji z Tarnem. Pisarz opowie też szczegółowo o planowanej na 2010 rok edycji jego dzienników.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.