Tę kawę mogą zbierać niewolnicy

Dwa znane koncerny nie wykluczają, że ziarna ich kaw pochodzą z plantacji, na których wykorzystuje się niewolników.

Jeśli sięgając po filiżankę ulubionej kawy masz przed oczyma obraz uśmiechniętych i szczęśliwych zbieraczy ziaren na plantacji, to możesz się grubo mylić. Duńska organizacja DanWatch poinformowała, że najwięksi światowi producenci kawy otrzymują dostawy z plantacji, na których zmusza się ludzi do niewolniczej pracy. Zbieracze często pracują za darmo, są wobec nich stosowane kary cielesne, śpią w rozpadających się barakach, a jedzenie i picie dostają razem z pracującymi na plantacji zwierzętami.

Sprawą bliżej zajął się brytyjski "The Guardian". W rozmowie z dziennikarzami tej redakcji przedstawiciele koncernów "Nestle" (producent m.in. Nescafe) i "Jacobs" przyznali, że chociaż nie korzystają bezpośrednio z dostaw z plantacji znajdujących się na liście DanWatch, to proces dostarczania ziaren kawy jest tak skomplikowany, że nie wykluczają takiej możliwości i nie mają pewności, co do tego, skąd pochodzą wykorzystywane przez nich do produkcji kawy ziarna.

Choć z perspektywy świata zachodniego może się nam wydawać, że temat niewolnictwa zakończył się dawno temu, to w praktyce jest to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Według danych z 2011 r. roczny zysk z handlu ludźmi wynosi około 30 mld. dolarów. Dane z raportu fundacji Walk Free mówią o niemal 36 mln. niewolników na całym świecie w 2014 r. To najczęściej kobiety (zmuszane często do prostytucji) oraz dzieci (wykorzystywane jako tania lub darmowa siła robocza). Handlarze bardzo często przechwytują ludzi ubogich, którzy migrują do bogatszych krajów w celu poprawienia swojego losu.

Jedna z organizacji, które mają największe doświadczenie w walce z niewolnictwem jest Kościół katolicki, szczególnie zgromadzenia zakonne, których charyzmatem jest pomoc osobom zniewolonym w powrocie do normalnego życia, np. trynitarze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kazik
  07.03.2016 23:23
  Bardzo bym prosił, aby redakcja nie próbowała naśladować portali głównego nurtu wyznaczających poziom, obecnie już chyba czwartego, dna i nie zniżała się do formuły sensacjonalizmu w tytułach: "Tak zabił swoją żonę, zobacz film", "Ten podatek zapłacisz, a jak nie to...", "Tak wygląda on, gdy robi to!", "Tę kawę mogą zbierać...".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »