To trzecia i czwarta partia zabezpieczonych materiałów znalezionych u wdowy po generale.
Jak poinformowała rzeczniczka IPN, wśród dokumentów, które dziś udostępni instytut znajdą się m.in. Odręczna notatka sporządzona przez Mirosława Milewskiego w sprawie wyjaśnienia wydarzeń w Miętnem [strajk młodzieży w obronie krzyży], pismo do generała broni Czesława Kiszczaka oraz Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego i generała Floriana Siwickiego maszynowo podpisane „Członkowie ORMO i PZPR”, wysłane z Torunia, w sprawie zdrady przez generałów „Wiernych Polsce Ludowej żołnierzy i Obywateli”, sprawozdanie Komisji powołanej przez Biuro Polityczne KC PZPR dla zbadania niektórych kwestii szczegółowych związanych z wydarzeniami grudniowymi 1970 r., wniosek o mianowanie na stopień generała broni Czesława Kiszczaka z dn. 20-09-1983 r., podpisany przez Ministra Obrony Narodowej gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego czy podziękowania za pozytywne załatwienie spraw, przesłane do gen. broni Czesława Kiszczaka przez: biskupa łódzkiego Józefa Rozwadowskiego (z dn. 04-04-1985 r.), biskupa sufragana gnieźnieńskiego dr Jana Michalskiego (z dn. 04-08-1987 r.) i Andrzeja Micewskiego.
Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN przekazał 3 marca 2016 r. Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej te materiały.
Dokumenty będą dostępne dla dziennikarzy i historyków w formie elektronicznej w czytelni IPN przy Kłobuckiej w Warszawie.
Jak informował w lutym szef IPN Łukasz Kamiński, wdowa po generale Kiszczaku zgłosiła się do Instytutu z ofertą sprzedaży archiwalnych dokumentów przechowywanych przez jej zmarłego w listopadzie 2015 roku męża. O sprawie niezwłocznie został poinformowany Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, po czym IPN w asyście policji wszedł do mieszkania wdowy. Znaleziono tam w sumie sześć pakietów dokumentów, w tym teczka personalna i teczka pracy TW "Bolka". Materiały te potwierdziły, że "Bolkiem" był Lech Wałęsa. Dowodziły jego współpracy z SB w latach 1970-76.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.