Ks. Vlašić przeniesiony do stanu świeckiego

Największy orędownik domniemanych objawień maryjnych w hercegowińskiej miejscowości Medjugorje został zwolniony ze ślubów zakonnych i przeniesiony do stanu świeckiego. Ks. Tomislav Vlašić opiekował się szóstką dzieci, którym jakoby ukazała się Matka Boska. Jak donosi austriacka agencja Kathpress, były franciszkanin popełnił błędy dogmatyczne i złamał celibat.

Odejście Vlašicia z zakonu potwierdził prokurator generalny franciszkanów o. Francesco Bravi. Dodał, że postępowanie byłego zakonnika należy oddzielić od kwestii wyjaśnienia statusu hercegowińskiego sanktuarium.

O decyzji Benedykta XVI przenoszącej Vlašicia do stanu świeckiego napisał 10 marca do wszystkich franciszkańskich klasztorów we Włoszech, Chorwacji i Bośni-Hercegowinie generał zakonu o. José Rodríguez Carballo. Treść jego listu dopiero w ostatnich dniach przedostała się do mediów.

Ojciec Święty zakazał Vlašiciowi sprawowania wszelkich form apostolatu, np. nauczania o doktrynie Kościoła i sprawowania kierownictwa duchowego. Byłemu księdzu nie wolno również publikować tekstów o treści religijnej, a w szczególności wypowiadać się na temat „zjawiska Medjugorje”.

W maju 2008 r. Kongregacja Nauki Wiary nakazała Vlašiciowi przeniesienie się do klasztoru w północnych Włoszech i zaprzestanie kontaktów z założoną przez niego Wspólnotą Królowej Pokoju. Orędownik domniemanych objawień w Medjugorje obwiniony został o szerzenie błędnej nauki, manipulacje, nieposłuszeństwo i złamanie celibatu. Ma on dziecko z siostrą zakonną.

Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorje. Od 24 czerwca 1981 r. mają trwać spotkania grupy wizjonerów z Matką Bożą Królową Pokoju, zwaną przez nich Gospą (czyli Panią). Są one związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorje), ale z osobami wizjonerów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
0°C Piątek
rano
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »