Reklama

Bułgaria: Bogate lato archeologiczne

"Złota księżniczka" z dawnej stolicy w Welikim Tyrnowie, dobrze zachowane buty sprzed 18 wieków, prahistoryczna wioska, skąd pochodzili pierwsi mieszkańcy starożytnej Troi - to tylko część wykopalisk tegorocznej letniej kampanii bułgarskich archeologów.

Reklama

Sezon archeologiczny, trwający 3-4 miesiące, zapowiada się ciekawie. W tym roku Instytut Archeologiczny Bułgarskiej Akademii Nauk wydał 350 zezwoleń na prace wykopaliskowe. Ekipy pod kierownictwem 74 pracowników naukowych instytutu pracują w całym kraju. Ponad 20 ekip zebrało się w południowo-wschodniej części kraju, tam gdzie ma przejść magistrala łącząca Sofię z Burgas.

"Być może uda nam się opóźnić trochę prace budowlane, żeby zbadać teren pod Karnobatem" - mówi prof. Margarita Waklinowa. W okolicach wsi Strałdża pod Jambołem jej ekipa natknęła się na 15 pochówków z wczesnej epoki rzymskiej. Przez pięć z nich ma przejść magistrala. Znaleziono bogate ornamenty, ceramikę, złoty kolczyk.

W północno-zachodniej części kraju pod miastem Mezdra ekipa miejscowego muzeum historycznego bada ruiny - najstarsze pochodzą z V tysiąclecia przed Chrystusem. Znaleziono cylindryczne pudełko z pachnidłami - jedne z najstarszych perfum na świecie.

W Welikim Tyrnowie - dawnej stolicy Bułgarii - ekipa prof. Nikołaja Owczarowa odkryła pochowaną "księżniczkę" - młodą kobietę, prawdopodobnie 17-letnią, w złotych szatach z bogatą biżuterią. Jeszcze nie wiadomo, kim ona jest - zostanie to ustalone po badaniach laboratoryjnych. Zdaniem Owczarowa, sądząc z bogactwa ozdób, niewątpliwie była carskiej krwi.

Ekipa Owczarowa trafiła też na unikalną złotą biżuterię z XIII wieku - ponad 100 sztuk, w tym kilka pierścionków o wadze 25 gramów. W dawnej stolicy - uważa profesor - działał duży warsztat, w którym produkowano biżuterię na potrzeby arystokracji całego kraju i na eksport.

Część znalezionych przez ekipę Owczarowa przedmiotów wskazuje, że w krótkim okresie za carów Kałojana i Iwana Asena, kiedy Bułgaria była połączona unią z Watykanem (1204-1235 r.), bardzo rozwinięty był handel z Europą Zachodnią, przede wszystkim z Francją.

Wśród cennych odkryć jest obuwie sprzed 18 wieków. Dotychczas archeolodzy w Bułgarii trafiali tylko na podeszwy i części skórzane. Tymczasem ekipa Diany Dymitrowej znalazła pod miastem Sliwen na wschodzie dziecięce buty skórzane, ozdobione płótnem, noszącym ślady barw, bardzo dobrze zachowane.

Ekipa bułgarskich i francuskich archeologów pracuje we wsi Warchari w okolicach miasta Momcziłgrad na południu. Odkryta tam prahistoryczna wioska, według archeologów, powstała co najmniej 6 tys. lat temu. Z tego regionu pochodzą plemiona, które później powędrowały do Azji Mniejszej i założyły Troję.

"Tu być może są korzenie Eneasza i Heleny Trojańskiej" - nie wyklucza szef ekipy Jawor Bojadżijew. Pracę są w początkowej fazie i prawdziwych niespodzianek należy dopiero się spodziewać - przewidują naukowcy.

Najciekawsze odkrycia archeologiczne sezonu 2009 zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie na jesieni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama