Rozmowa z abp. Lawrence'em Saldanhą z Lahauru
Dramatyczną sytuację wyznawców Chrystusa w Pakistanie potwierdza abp Lawrence Saldhana. Ordynariusz Lahauru pozostaje jednak w swej ocenie optymistą:
Abp Lawrence Saldhana: Ponieważ islam promuje się tu jako jedyną religię, we własnym kraju jesteśmy traktowani niczym obywatele drugiej kategorii. Dlatego też od czasu do czasu stajemy się celem ataków pewnych ugrupowań ekstremistycznych. Większość tutejszych muzułmanów jest z natury umiarkowana. Tym niemniej nie brak ekstremistów utrzymujących, że islam winien dominować w całym społeczeństwie, a prawo szariatu powinno być jedynym prawem. Nieraz oskarża się nas o bluźnierstwo. Trzeba zaznaczyć, że ta ustawa o bluźnierstwie jest nadużywana. Często oskarża się ludzi o to, że coś zrobili czy powiedzieli przeciw Koranowi. Powoduje to wzburzenie i leży u źródeł wielu aktów przemocy.
- Chrześcijanie mają obecnie powody do obaw. Czy można mówić wręcz o projekcie, by mniejszość chrześcijańską wymazać z wyznaniowej mapy Pakistanu?
Abp Lawrence Saldhana: Nie, nie sądzę, by tak było. Wydaje mi się, że tylko chcą pokazać, iż islam jest religią dominującą, że są silni i w każdej chwili mogą chrześcijan niejako „utrącić”. Ale nie myślę, by chodziło o wymazanie chrześcijan. Tego nie mogą zrobić, zresztą to niemożliwe.
- Jakie ma Ksiądz Arcybiskup nadzieje, jakie oczekiwania? Co należy sądzić o działaniach rządu, o poczynaniach władz?
Abp Lawrence Saldhana: Oczekujemy, że podejmą oni odpowiednie działania i że będą kontrolować także wykorzystywanie głośników, które znajdują się na meczetach w każdej wiosce. To przez te głośniki ogłaszają działania czy też ataki na chrześcijan. Mam nadzieję, po pierwsze, że zwrócona zostanie na to uwaga. Następnie, mamy kolejny dowód, że ustawa o bluźnierstwie wykorzystywana jest nie tylko przeciw muzułmanom, ale też przeciwko chrześcijanom. Dlatego apelujemy do przedstawicieli najwyższego wymiaru sprawiedliwości o całkowitą zmianę tego prawa, to znaczy o jego zniesienie, ponieważ zbyt często jest nadużywane i zbyt wielu ludzi cierpi z jego powodu. Raz jeszcze: w incydentach, które miały miejsce w ostatnich dwóch miesiącach ponownie stało się ono pretekstem do zaatakowania chrześcijan.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.