Timmermans chce publikacji wyroku TK

Początkiem dialogu dot. wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone - oświadczył we wtorek w Warszawie wiceszef KE Frans Timmermans

Wiceszef Komisji Europejskiej zaznaczył, że podczas swoich rozmów Warszawie m.in. z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim został poinformowany, że "została podjęta przez wszystkie strony próba rozpoczęcia dialogu i znalezienia wyjścia z kryzysu wokół TK".

Podkreślił, że "KE zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć prowadzenie tego dialogu, ale także by stymulować wypracowanie rozwiązania problemu". Według Timmermansa "jest to kwestia istotna i nagląca".

Wiceprzewodniczący KE zaznaczył, że początkiem tego dialogu powinno być "pełne poszanowanie istniejącego ładu konstytucyjnego, co wymaga, by punktem startu dla dialogu było pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone".

"To powinno być punktem startu na rzecz wypracowania długofalowych, trwałych rozwiązań tego konfliktu" - podkreślił Timmermans.

Frans Timmermans odwiedził we wtorek Polskę w związku z prowadzoną przez Komisję Europejską wobec Polski procedurą ochrony praworządności, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  05.04.2016 17:10
  „Wiceprzewodniczący KE zaznaczył, że początkiem tego dialogu powinno być "pełne poszanowanie istniejącego ładu konstytucyjnego, co wymaga, by punktem startu dla dialogu było pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone".”


  100 razy Tak! Dokładnie: Pełne poszanowanie istniejącego ładu konstytucyjnego. A ten Ład polega na tym, że:

  1. Kompetencje Trybunału Konstytucyjnego są jednoznacznie w Konstytucji określone: Ma badać zgodność ustaw z Konstytucją. Nic mniej i nic więcej - z Konstytucją JAKĄ JEST. Badając zgodność ustaw z Konstytucją nie może treści jej zapisów rozszerzać, zawężać, a tym bardziej i"interpretująco" dodawać sobie, nowych, wygodnych.

  2. Badać zgodnośc ustaw z Konstytucją TK może wyłącznie w trybie określonym ustawą.
  Taka Ustawa jest, uchwalił ją Sejm, zatwierdził Senat, podpisał Prezydent. I obowiązuje. Obowiązuje Rząd, obowiązuje Trybunał Konstytucyjny, obowiązuje wszystkie inne organy władzy państwowej i obywateli.

  3. Ta Ustawa (o sposobie precedowania przez TK), jak każda inna ustawa w polskim porządku prawnym, korzysta z domniemania zgodności z Konstytucją. Ta Ustawa, jak każda inna, może być zakwestionowana co do zgodności z Konstytucją (w całości lub poszczególne jej przepisy), może być badana przez TK, ale wyłącznie w trybie w niej ustanowionym. Wyłącznie!

  4. Żadne TALMUDYCZNE wywody, jak te w tzw. "wyroku" niektórych sędziów TK, a tym bardziej medialny bełkot w tej sprawie, nic nie pomogą: Jeśli szanuje się polski porządek prawny, to ŻADNEGO orzeczenia-wyroku TK po prostu NIE MA.
  A skoro nie ma, to rząd nie ma co ogłaszać.
  Każdy kto taki "wyrok" opublikuje (w państwowym dzienniku ustaw) popełni bezprawie i powinien być przez prawo ścigany.
  P. premier Szydło jeśli poleci wzgl. wyrazi zgodę na oficjlne opublikowanie czegoś co nie wypełnia warunków orzeczenia-wyroku pierwsza zostanie PRZEZ TYCH SAMYCH co dziś tak głośno opublikowania się domagają oskarżona i postawiona przed sądem powszechnym lub Trybunałem Stanu.

  Frans Timmermans jest wyraźnie NIEDOINFORMOWANY. I nie powinien się z tą ignorancją obnosić.

 • Bonner
  05.04.2016 17:50
  Matko jedyna jaki dialog? Co ten gosc wygaduje? To jest myslenie pani Moghernini, która po zamachu w Brukseli ze lzami w oczach plotla cos o jakims "dialogu z Islamem". Otóz, Panie Timmermans, w Polsce opozycja wcale nie ma zamiaru z rzadem "dialogowac" gdyz ona nastawiona jest na zajadla konfrontacje. Prosze przypomniec sobie chocby reakcje przedstawicieli (czy pupilków)na wypadek prezydenckiej limuzyny. Niech p. Timmermans nie probuje brac strony opozycji, bo w ten sposób deklaruje sie przeciwko demokratycznie wybranemu rzadowi. I ten sposób Komisja Europejaska sama "zamalowuje sie w rogu" pokoju...
 • MarianNowak
  05.04.2016 18:22
  bardzo dobrze, iż Timmermans chce publikacji wyroku TK. Premier Szydło musi mieć świadomość, że Konstytucja RP musi być przez rząd respektowana w całej rozciągłości.
 • krut00
  05.04.2016 18:43
  Jak tylko zapadnie wyrok, rząd go opublikuje. Na razie wyroku nie ma - jest co najwyżej opinia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »