Przemoc zaplanowana

Prześladowanie chrześcijan w Wietnamie jest znakiem do jak głębokiej pogardy wobec ludzi Partia jest zdolna.

Prześladowanie chrześcijan w Vinh ma na celu odwrócenie uwagi od wewnętrznych podziałów w Partii. Jest ono również znakiem do jak głębokiej pogardy wobec ludzi Partia jest zdolna i jak silna jest w Partii gotowość do sprzedania własnego kraju tradycyjnemu wrogowi – Chinom. Kościół, który odgrywa ważną rolę w budzeniu świadomości, oraz konwertyci w chrześcijańskiej wspólnocie Montagnardów są skazani na eliminację.

20 lipca 2009 r. milicja w prowincji Quang Binh zorganizowała niespodziewany atak na bezbronnych parafian w Tam Toa – parafia w diecezji Vinh, w środkowym Wietnamie. Miejscowi katolicy wznosili prowizoryczny namiot jako tymczasowe miejsce liturgicznych nabożeństw. Wskutek napaści setki ludzi odniosło rany a dziesiątki załadowano do milicyjnych furgonetek i bezterminowo aresztowano.

Tydzień później, diecezja Vinh poinformowała o brutalnym pobiciu dwóch katolickich księży przez nieumundurowanych milicjantów i przez wynajętych przez rząd bandytów. Ks. Paweł Nguyen został pobity przez grupę mężczyzn, kiedy usiłował uchronić zaatakowane przez nich trzy kobiety. W tym samym czasie – gdy księdza bito powodując liczne obrażenia głowy, łamiąc żebra – około 30 umundurowanych milicjantów bezczynnie przyglądało się zajściu. Drugi ksiądz – Piotr Nguyen The Binh – został pobity przez bandę uzbrojonych mężczyzn i wyrzucony z pierwszego piętna przez okno szpitala, w którym chciał odwiedzić ks. Pawła – pobitego kolegę.

W mieście Dong Hoi osoby noszące katolickie symbole (np. krzyżyk na łańcuszku) były napadane na ulicy przez nieumundurowanych milicjantów i wynajętych przez rząd zbirów. W szczególności jedna z miejscowych kobiet, pani Nguyen Thi Yen i jej dziewięcioletni syn zostali bezlitośnie pobici i skopani. Mówi się, że niektóre katolickie rodziny uciekły w popłochu z miasta w poszukiwaniu schronienia.
 
W innym przypadku p. Piotr Mai Van Truong (48 lat) i jego żona, pochodzący z Dong Yen, zostali pobici prawie na śmierć będąc w drodze do Tam Toa, aby odwiedzić rodzinę. Grupa bandytów zwerbowanych przez rząd zorganizowała na nich zasadzkę i rozpoznała, że są katolikami. Z tego powodu zostali pobici, a następnie ukradziono im motocykl, dowód rejestracyjny motocykla, pieniądze i aparat fotograficzny. Wszystko to działo się w biały dzień w obecności bezczynnych umundurowanych milicjantów.
 
Okoliczności, w jakich w Dong Hoi dochodzi do przemocy, prowadzą katolików do wniosku, że ze względu na wewnętrzne rozgrywki siłowe w komunistycznej partii Kościół w Wietnamie ma się stać kozłem ofiarnym. Istnieją znaki sugerujące, że rząd zdecydował się zastosować te same metody, które były użyte w Chinach podczas Rewolucji Kulturalnej, aby stłumić nasilający się krytycyzm społeczeństwa.Pewne dwuznaczne wydarzenia w wietnamskiej polityce mogą rzucić pewne światło na przyczyny bezwzględnego traktowania katolików ze strony rządu.
 
Rozpowszechnione łapownictwo (korupcja)
W erze otwartego rynku, kiedy urzędnicy państwowi mają wiele sposobności, aby stać się bogatymi w ciągu nocy dzięki ciemnym interesom, niebezpieczeństwo łapownictwa staje się realne. Bogaci, który należąc do tej samej społeczno-politycznej klasy, do partyjnej elity, sprzymierzają się z tym, którzy są gotowi zrobić wszystko, aby kupić sobie serca i umysły tych publicznych urzędników, którym droższy jest gruby portfel niż dobrobyt społeczeństwa. Skandal, który wybuchł w PMU 18, jest takim właśnie przypadkiem.
Wszystko się zaczęło ze sportowymi zakładami. Naczelny Dyrektor PMU18 – rządowej agencji, która zarządza kwotą 2 miliardów dolarów, otrzymaną w ramach zagranicznej pomocy na projekty konstrukcyjne – zaczął obstawiać zakłady.[1] Przynajmniej siedem milionów dolarów z PMU 18 zostało sprzeniewierzonych przez hazard.
Skandal osiągnął takie rozmiary, że nawet przywódcy partyjni musieli interweniować (żeby go zdusić), ponieważ mógłby on zagrozić systemowi.
Kwoty pieniędzy postawionych w zakładach otworzyły oczy przeciętnego Wietnamczyka na fakt, jak wszechobecne jest łapownictwo w Wietnamie. W jednym tylko przypadku, według miejscowej prasy, 320 tysięcy dolarów stracono 3 stycznia 2008 na zakłady związane z meczem piłki nożnej między Manchester United i Arsenal.
Ujawnienie hazardowych zakładów doprowadziło śledczych do szeregu garsonier, kurtyzan, luksusowych samochodów i łapówek, co z kolei spowodowało w początkach kwietnia rezygnację ministra transportu Dao Dinh Binh i areszt jego zastępcy Nguyen Viet Tien. Trzej inni mężczyźni zamieszani w skandal, którzy znajdowali się na liście wyznaczonych do wejścia w skład Komitetu Centralnego Partii, zostali zmuszeni do wycofania się.
Na nieszczęście, co wydawało się poważnym śledztwem, nie poszło dość daleko i ostatecznie zostało odwołane. Co więcej, żadnej z głównych zaangażowanych grup nie przypisano winy. W rzeczy samej, dwaj dziennikarze, którzy pierwsi ujawnili skandal, sami znaleźli się za kratkami, zamiast oskarżonych. Najgorsze ze wszystkiego, główny świadek w sprawie, pan Pham Tien Dung, zmarł w więziennej celi w tajemniczych okolicznościach.
W miarę, jak korupcja szerzy się coraz bardziej i jak coraz bardziej nasila się krytycyzm wobec Biura Politycznego, nawet w szeregach partii. Cały naród wydaje się być pod ciężkim jarzmem korupcji.
 
Kopalnie boksytu
 
Jakiś czas temu donoszono, że władze wietnamskie dały zielone światło dla wydobywania boksytu w centralnym rejonie kraju. W tym samym czasie zaczęły się rozchodzić wieści, że Biuro Polityczne sprzedało kopalnie Chinom w tajnym porozumieniu, bez zgody Zjazdu Partii.
 
Plany związane z boksytem znalazły się w ogniu krytyki z różnych stron. Przeciwnicy „projektu boksytowego” dowodzili, że jego szkody środowiskowe i społeczne znacznie przewyższą spodziewane ekonomiczne korzyści. Ponadto wypunktowali kwestie bezpieczeństwa związane z faktem, że setki tysięcy Chińczyków będą pracować w kopalniach boksytu.
 
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »