Reklama

Odkryto fundamenty kaplicy z X w.

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli na poznańskim Ostrowie Tumskim fundamenty kaplicy Dąbrówki z X wieku - pierwszej kaplicy chrześcijańskiej zbudowanej w ramach palatium Mieszka I.

Reklama

W trakcie prowadzonych na Ostrowie Tumskim prac archeologicznych, dziesięć lat temu odkryto pałac wczesnopiastowski (palatium) Mieszka I leżący w dużej mierze pod dzisiejszym kościołem Najświętszej Maryi Panny. Wtedy też rozpoczęto poszukiwania przylegającej do pałacu kaplicy, którą miała ufundować Dąbrówka, żona Mieszka I.

Jak powiedziała w piątek PAP kierująca pracami prof. Hanna Kócka-Krenz, odnalezione fundamenty wskazują, że przylegająca do palatium kaplica miała niespotykany w ówczesnym czasie kształt.

"Już w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z przewróconą ścianą o konstrukcji przedromańskiej o której sądziliśmy, że pochodzi właśnie z kaplicy pałacowej datowanej na II połowę X wieku. Ale żeby można to było potwierdzić, trzeba było dotrzeć do fundamentów. Domyślaliśmy się, że mamy do czynienia z nietypową formą tej kaplicy, która na naszych ziemiach zazwyczaj przybierała kształt rotundy. Tymczasem obecność równoległych do siebie ław fundamentowych każe przypuszczać, że ta kaplica miała formę wydłużoną na planie kwadratu, bądź prostokąta z absydą" - powiedziała PAP prof. Kócka-Krenz.

"Istota naszego tegorocznego odkrycia polega na tym, że jesteśmy właśnie na etapie odsłaniania absydy tej kaplicy. Kwestią jest tylko, czy była to główna i jedyna absyda, czy też mamy do czynienia z bardziej rozbudowanym planem - to się okaże w trakcie tego sezonu prac" - dodała.

Jak powiedziała prof. Kócka-Krenz, na fakt, że fundamenty należą do przylegającej do palatium kaplicy ufundowanej przez żonę Mieszka I wskazuje wiele czynników.

"Mamy wyraźne połączenie obiektów, konstrukcja jest identyczna, taka sama technika wykonania, fundamenty zalegają na tym samym poziomie - widać, że jest to rzecz jednoczasowa. Pewność daje nam też położenie palatium i kaplicy względem siebie" - powiedziała.

Pierwsze badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu przy kościele Najświętszej Marii Panny zostały podjęte w 1938 roku. W wykopie na głębokości ponad 5 m odsłonięto konstrukcje drewniane, interpretowane jako pozostałości wału grodowego. Palatium odkryto dopiero w 1999 roku podczas wykopalisk prowadzonych przez prof. Kóckę-Krenz.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama