Dzisiaj mija 25 lat od aktu, którym św. Jan Paweł II dokonał odnowy struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji. W kościołach całego kraju jest to zarazem ostatni dzień dziękczynnej nowenny srebrnego jubileuszu, zainicjowanej tam przez katolicki episkopat.
Po siedemdziesięciu latach „nocy polarnej ateizmu”, jak mawiał abp Tadeusz Kondrusiewicz, zabłysło światło nadziei. Św. Jan Paweł II podjął decyzję o utworzeniu dwóch administratur apostolskich dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej i azjatyckiej części Rosji. Stały się one zalążkiem czterech diecezji powstałych na początku XXI wieku. Dokładnie 13 kwietnia 1991 r. o godzinie 12:00 czasu moskiewskiego ogłoszono decyzję Papieża o odtworzeniu stłamszonych w czasach sowieckich struktur Kościoła rzymskokatolickiego.
Od 4 kwietnia do dziś we wszystkich kościoła katolickich Rosji odmawiana była nowenna dziękczynna za cud zmartwychwstania Mistycznego Ciała Chrystusa w postaci struktur kościelnych oraz żywych wspólnot wiernych. Główne uroczystości dziękczynne odbędą się w najbliższa niedzielę 17 kwietnia.
Z tej okazji specjalny list opublikowało prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Skierowany on został na ręce biskupów Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Przypominając ten historyczny proces reorganizacji CCEE podkreśla, że Kościół w Europie oddycha dwoma płucami. A zatem Kościół katolicki w Rosji i na Białorusi związany jest ściśle z przyszłością Kościoła na całym kontynencie europejskim.
Mając na uwadze również Kazachstan, prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy zwraca uwagę na fakt, że w obchodzonym Roku Miłosierdzia „to wydarzenie może stać się dla wszystkich katolików w tych trzech krajach okazją do odnowienia złożonej przez nich w Chrystusie nadziei oraz dynamiki misyjnej”. Podkreśla, że dobre stosunki instytucjonalne z władzami poszczególnych państw, z Kościołem prawosławnym, a także z episkopatami Europy mogą stać się jasnym znakiem Chrystusa w świecie, który szuka pokoju i pojednania w obronie dobra wspólnego.
Europejscy biskupi przypominają, że we współczesnym świecie wciąż są ludzie, którzy nie znają prawdziwego Boga. Zachęcają zatem do nieustannej pracy, aby cała ludzkość mogła Go poznać i pokochać.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.