Na pomysł symbolicznej wyprawy do Rzymu wpadli rodzice niepełnosprawnych dzieci, dla których udział w kanonizacji św. Jana Pawła II w Rzymie nie był możliwy. Ta myśl spodobała się tak bardzo, że płyną dla niego już trzeci rok!
27 kwietnia 2014 roku uczcili kanonizację Jana Pawła II integracyjną sztafetą pływacką "Płyniemy do Rzymu". Chodziło przy tym o integrację osób niepełnosprawnych, uczniów, członków klubów sportowych, wolontariuszy młodzieżowych i dorosłych oraz wszystkich, którzy zechcą włączyć się we wspólne pływanie.
Ambitny plan przepłynięcia 1478 długości basenu (25 m) wykonali z ogromną nawiązką. Na plac św. Piotra dopłynęli pięciokrotnie, pokonując 6 993 długości basenu czyli ok. 175 km.
Powodzenie inicjatywy stało się impulsem, by popłynąć raz jeszcze, ale pokonując realną odległość dzielącą Bielsko-Białą i Rzym czyli 1478 km. Dystans podzielili na pięć odcinków po około 300 km i zaplanowali pływanie na pięć lat.
Rok temu, w pierwszą rocznicę kanonizacji, odbyła pierwsza z zaplanowanych edycji całodobowych maratonów pływacki "Płyniemy do Rzymu". I znowu padł rekord: w 24 godziny 600 osób przepłynęło 611 km
Dzisiaj, 16 kwietnia o 16.00 rozpoczynają kolejne, zaplanowane na 24 godziny pływanie (basen Troclik, ul. Sosnkowskiego 14 w Bielsku-Białej).
Popłyną ludzie w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami pływackimi, którym bliskie są ideały głoszone przez św. Jana Pawła II i którzy w sporcie widzą nie tylko możliwość rywalizacji, lecz także okazję do wspólnego działania.
Z całego dystansu zostało jeszcze do przepłynięcia 867 km. Ile zdołają pokonać? Odpowiedź na to pytanie zależy od pływaków (a popłynąć może naprawdę każdy, komu bliski jest św. Jan Paweł II), a także od wspierających ich kibiców.
Organizatorzy: Gmina Bielsko-Biała, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA, Klub Olimpiad Specjalnych ADA, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Zespół Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego serdecznie zapraszają!
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.