Lubomierz: XIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych

Około 100 filmów komediowych zostanie pokazanych podczas rozpoczynającego się w czwartek w Lubomierzu (Dolnośląskie) XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych (OFFK). Impreza, na którą przyjadą gwiazdy polskiej sceny komediowej, zakończy się w niedzielę.

Prezes Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi" w Lubomierzu Jadwiga Sieniuć powiedziała PAP, że motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie czarny kot. "Czarny kot i liczba 13 mają przegonić pecha. Wizerunek kota będzie obecny w Lubomierzu na każdym kroku, a liczba 13 będzie towarzyszyć wydarzeniom festiwalowym" - powiedziała Sieniuć. XIII edycja festiwalu rozpocznie się 13 sierpnia, a jego oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 13.13.

W ramach OFFK odbędą się cztery konkursy. W głównym konkursie festiwalu o Złoty, Srebrny i Brązowy Granat będzie rywalizować 13 filmów komediowych, które pojawiły się na ekranach w sezonie 2008/2009. Wśród obrazów startujących w konkursie znalazły się m.in.: "Afonia i pszczoły" w reż. Jana Jakuba Kolskiego oraz "Złoty środek" w reż. Olafa Lubaszenko. Zwycięzców wyłoni jury.

Jury wybierze również zwycięzców w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego, w którym wystartuje kilkanaście filmów. Zwycięzcy tego konkursu otrzymają Zardzewiałe (Grand Prix), Złote, Srebrne i Brązowe Zawleczki.

Z kolei na laureatów konkursu na najkomiczniejszą aktorkę i najkomiczniejszego aktora, jacy pojawili się w ostatnim sezonie na polskich ekranach, czekają Kryształowe Granaty. Nagroda przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu, a zwycięzców wybierze publiczność. Również widzowie wybiorą najzabawniejszy polski serial komediowy, jaki nadawany był w ciągu ostatniego roku przez rodzime stacje telewizyjne. Zwycięzca tego konkursu otrzyma Szklany Granat.

Projekcje filmów w ramach festiwalu będą odbywać się w kilku lokalach zaadoptowanych na potrzeby imprezy oraz na lubomierskim rynku. Przyjazd na festiwal zapowiedzieli znani artyści m.in.: Sylwester Chęciński, Stanisława Celińska, Hanna Śleszyńska, Adam Ferency, Andrzej Zaborski, Artur Barciś, Ryszard Kotys czy Krzysztof Kowalewski.

Jak zapowiada prezes Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi", oprócz projekcji filmów przygotowano w tym roku szereg atrakcji towarzyszących imprezie. Interesująco zapowiada się m.in. Słodka Bitwa o Miedzę, czyli III Lubomierska Wojna Tortowa. "Niewątpliwym wydarzeniem tej edycji będzie również koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Bernarda Chmielarza" - powiedziała Sieniuć. W koncercie wystąpią znani artyści m.in. Jacek Wójcicki, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski oraz Robert Rozmus.

Tradycyjnie w ramach festiwalu wystąpią również znane polskie kabarety, m.in: Koń Polski i Kabaret PAKA.

OFFK nieprzypadkowo odbywa się w Lubomierzu. Niewielkie miasteczko w woj. dolnośląskim ma długą tradycję związaną z produkcją filmów. W 1958 r. plenery Lubomierza posłużyły Kazimierzowi Kutzowi do realizacji części filmu "Krzyż Walecznych". Z kolei w 1967 r. w miasteczku rozpoczął pracę nad znaną komedią "Sami swoi" Sylwester Chęciński. Do tej pory lubomierskie plenery posłużyły filmowcom ośmiokrotnie. Ostatnią produkcją realizowaną w Lubomierzu był jeden z odcinków serialu "Twierdza szyfrów".

W Lubomierzu od 1995 r. działa "Muzeum Kargula i Pawlaka". Można tam zobaczyć m.in. plakaty, które kiedyś zapowiadały trylogię Sylwestra Chęcińskiego, kukły Kargula i Pawlaka oraz szereg eksponatów, które znalazły się na planie podczas kręcenia poszczególnych części komedii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »