Około 100 filmów komediowych zostanie pokazanych podczas rozpoczynającego się w czwartek w Lubomierzu (Dolnośląskie) XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych (OFFK). Impreza, na którą przyjadą gwiazdy polskiej sceny komediowej, zakończy się w niedzielę.
Prezes Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi" w Lubomierzu Jadwiga Sieniuć powiedziała PAP, że motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie czarny kot. "Czarny kot i liczba 13 mają przegonić pecha. Wizerunek kota będzie obecny w Lubomierzu na każdym kroku, a liczba 13 będzie towarzyszyć wydarzeniom festiwalowym" - powiedziała Sieniuć. XIII edycja festiwalu rozpocznie się 13 sierpnia, a jego oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 13.13.
W ramach OFFK odbędą się cztery konkursy. W głównym konkursie festiwalu o Złoty, Srebrny i Brązowy Granat będzie rywalizować 13 filmów komediowych, które pojawiły się na ekranach w sezonie 2008/2009. Wśród obrazów startujących w konkursie znalazły się m.in.: "Afonia i pszczoły" w reż. Jana Jakuba Kolskiego oraz "Złoty środek" w reż. Olafa Lubaszenko. Zwycięzców wyłoni jury.
Jury wybierze również zwycięzców w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego, w którym wystartuje kilkanaście filmów. Zwycięzcy tego konkursu otrzymają Zardzewiałe (Grand Prix), Złote, Srebrne i Brązowe Zawleczki.
Z kolei na laureatów konkursu na najkomiczniejszą aktorkę i najkomiczniejszego aktora, jacy pojawili się w ostatnim sezonie na polskich ekranach, czekają Kryształowe Granaty. Nagroda przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu, a zwycięzców wybierze publiczność. Również widzowie wybiorą najzabawniejszy polski serial komediowy, jaki nadawany był w ciągu ostatniego roku przez rodzime stacje telewizyjne. Zwycięzca tego konkursu otrzyma Szklany Granat.
Projekcje filmów w ramach festiwalu będą odbywać się w kilku lokalach zaadoptowanych na potrzeby imprezy oraz na lubomierskim rynku. Przyjazd na festiwal zapowiedzieli znani artyści m.in.: Sylwester Chęciński, Stanisława Celińska, Hanna Śleszyńska, Adam Ferency, Andrzej Zaborski, Artur Barciś, Ryszard Kotys czy Krzysztof Kowalewski.
Jak zapowiada prezes Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi", oprócz projekcji filmów przygotowano w tym roku szereg atrakcji towarzyszących imprezie. Interesująco zapowiada się m.in. Słodka Bitwa o Miedzę, czyli III Lubomierska Wojna Tortowa. "Niewątpliwym wydarzeniem tej edycji będzie również koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Bernarda Chmielarza" - powiedziała Sieniuć. W koncercie wystąpią znani artyści m.in. Jacek Wójcicki, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski oraz Robert Rozmus.
Tradycyjnie w ramach festiwalu wystąpią również znane polskie kabarety, m.in: Koń Polski i Kabaret PAKA.
OFFK nieprzypadkowo odbywa się w Lubomierzu. Niewielkie miasteczko w woj. dolnośląskim ma długą tradycję związaną z produkcją filmów. W 1958 r. plenery Lubomierza posłużyły Kazimierzowi Kutzowi do realizacji części filmu "Krzyż Walecznych". Z kolei w 1967 r. w miasteczku rozpoczął pracę nad znaną komedią "Sami swoi" Sylwester Chęciński. Do tej pory lubomierskie plenery posłużyły filmowcom ośmiokrotnie. Ostatnią produkcją realizowaną w Lubomierzu był jeden z odcinków serialu "Twierdza szyfrów".
W Lubomierzu od 1995 r. działa "Muzeum Kargula i Pawlaka". Można tam zobaczyć m.in. plakaty, które kiedyś zapowiadały trylogię Sylwestra Chęcińskiego, kukły Kargula i Pawlaka oraz szereg eksponatów, które znalazły się na planie podczas kręcenia poszczególnych części komedii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.