Rząd rozważa atak na instalacje nuklearne Iranu

Władze Izraela są przekonane, że uderzenie militarne mogłoby zakłócić irański program zbrojeń nuklearnych - pisze w środę izraelski dziennik "Maariw". Powołując się na wysokiego przedstawiciela ministerstwa obrony, gazeta twierdzi, że Izrael mógłby dokonać ataku nawet bez zgody swego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.

Rozmówca "Maariwa" powiedział, że "Irańczycy budują fortyfikacje i używają środków maskujących, aby chronić swoje instalacje nuklearne przed ewentualnym uderzeniem z powietrza. Opcja militarna jest możliwa i do dyspozycji izraelskich władz, niemniej czas działa przeciwko nam".

Publikując na pierwszej stronie zdjęcie premiera Benjamina Netanjahu, siedzącego poprzedniego dnia za sterami myśliwca bombardującego F-15, "Maariw" nie rozważa kiedy mogłoby dojść do wydania rozkazu do przeprowadzenia ataku na irańskie obiektu nuklearne.

Izrael nie wierzy zapewnieniom Iranu, że kraj ten rozbudowuje swoje instalacje nuklearne wyłącznie w celach pokojowych i odmawia gwarancji, że nie użyje siły, aby powstrzymać Teheran przed zdobyciem broni atomowej. Gdyby Iran uzyskał taką broń, to - zdaniem Izraelczyków - byłoby zagrożone istnienie państwa żydowskiego.

Rząd Izraela poparł starania prezydenta USA Baracka Obamy, próbującego przekonać Iran do ograniczenia programu nuklearnego. "Maariw" pisze, że jego rozmówca z ministerstwa obrony oświadczył, iż w najbliższym czasie "nie byłoby zasadne" dokonanie ataku, gdyż rozmowy jeszcze się nie rozpoczęły.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »