Reklama

Przypomną Polakom o Korfantym

Wspólnym koncertem zespołu "Śląsk" i Józefa Skrzeka w katedrze św. Jana, a także złożeniem kwiatów przy mogile Powstańców Śląskich na warszawskich Powązkach oraz pod grobem Nieznanego Żołnierza, władze woj. śląskiego zamierzają 15 sierpnia przypomnieć warszawiakom i Polakom postać Wojciecha Korfantego.

Reklama

Jak poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski i wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, to kulminacyjne - poza Śląskiem - elementy obchodów roku, poświęconego w regionie temu polskiemu działaczowi narodowemu na Śląsku, dyktatorowi III Powstania Śląskiego.

Wojewoda wskazał, że podpis pod popiersiem Korfantego w katedrze św. Jana nazywa go najpierw "współtwórcą odrodzonej Rzeczypospolitej", dopiero potem dodając, że "przywrócił Polsce Śląsk"; kwatera Powstańców Śląskich jest jedną z większych kwater powstańczych na Powązkach, a element im poświęcony znajduje się też przy grobie Nieznanego Żołnierza.

"Te elementy stały się mottem wystąpienia do ministra obrony narodowej o objęcie przezeń honorowym patronatem tych dni Korfantego w Warszawie. To się udało - w tych trzech miejscach wojsko 15 sierpnia, a więc także w dniu Wojska Polskiego, będzie ze wszystkimi honorami oddawało Korfantemu cześć" - zaznaczył Łukaszczyk.

Patronat nad uroczystościami, prócz ministra obrony narodowej, objęli też zwierzchnicy metropolii warszawskiej i katowickiej abp Kazimierz Nycz i abp Damian Zimoń. Najciekawszym punktem programu będzie wspólny wieczorny występ w katedrze św. Jana multiinstrumentalisty i kompozytora Józefa Skrzeka i zespołu pieśni i tańca "Śląsk".

Jak zapowiedział dyrektor "Śląska" Adam Pastuch, zespół wystąpi przy ołtarzu, natomiast jeden z najbardziej znanych śląskich muzyków zasiądzie przy organach. W jego opinii między muzyką Skrzeka i "Śląska" nie ma rozbieżności - tak zespół jak i artysta lubią i tworzą duże brzmienia, dlatego ich twórczość w ciekawy sposób ze sobą współgra.

"Józef Skrzek będzie prezentował muzykę organową z małymi akcentami elektronicznymi, które są jego domeną. Jego improwizacje będą oparte na motywach muzyki powstańczej. My - ponieważ to święto państwowe, ale też religijne - zaprezentujemy w pierwszej części występu pieśni patriotyczne i maryjne, a w drugiej - powstańcze" - zaznaczył Pastuch.

Wcześniej, po południu, delegacje z regionu złożą kwiaty na Powązkach i przed grobem Nieznanego Żołnierza. Tego dnia w warszawskiej katedrze św. Jana odprawiona zostanie też uroczysta msza w intencji Korfantego zamówiona przez członków Związku Górnośląskiego.

70-lecie śmierci Korfantego, jednego z przywódców międzywojennej Polski i ówczesnego lidera Chrześcijańskiej Demokracji, przypadnie 17 sierpnia. W tym miesiącu przypadają także inne ważne dla Górnego Śląska rocznice: 90-lecie I Powstania Śląskiego i 89-lecie drugiego z powstań.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego, 2009 r. jest w tym regionie poświęcony Wojciechowi Korfantemu. Na obchody składają się m.in. organizowane już od wiosny wystawy, sesje naukowe, konkursy i koncerty. Powstaje też komiks o Korfantym, wydano już pocztówki z jego wizerunkiem.

Wojciech Korfanty (1837-1939), polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z Chrześcijańską Demokracją, w XX-leciu międzywojennym był posłem na Sejm. Od października do grudnia 1923 był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji.

W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej, ale z samego procesu brzeskiego był wyłączony. Wyjechał do Czechosłowacji, a potem do Francji. W kwietniu 1939 r. po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji powrócił do Polski, jednak mimo chęci walki z Niemcami został aresztowany i osadzony na Pawiaku.

Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Ciężko chory, został zwolniony 20 lipca 1939 r., niespełna miesiąc później zmarł. Z jego śmiercią związane jest wiele niejasności. Jedna z hipotez mówi, że zatruł się oparami arszeniku, którymi miały być nasączone ściany jego celi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama