Zwiedzanie siedziby TOPR, pokaz ratownictwa z udziałem śmigłowca, ścianki wspinaczkowe, zabawy z detektorami lawinowymi i wiele innych atrakcji przygotowali w piątek ratownicy górscy z okazji dnia otwartego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
"Jest on adresowany głównie do dzieci i młodzieży, których chcemy edukować i zaszczepiać informacje o działalności ratowników" - powiedział PAP naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
Zwiedzający siedzibę TOPR-u mogą zobaczyć m.in. sprzęt ratowniczy, miejsce, w którym dyżuruje ratownik oraz obejrzeć film o działalności ratowniczej w Tatrach.
Na lądowisku koło zakopiańskiego szpitala można z bliska obejrzeć śmigłowiec ratowniczy i jego wyposażenie. "Jesteśmy zaskoczeni wielkością śmigłowca. W akcji nie wygląda na tak dużą maszynę" - powiedziała PAP turystka z Gdańska Elżbieta Kamińska.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi w 2009 roku jubileusz 100-lecia. Pomysłodawcami utworzenia TOPR byli taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz wybitny kompozytor Mieczysław Karłowicz. 29 października 1909 r. statut pogotowia został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie i dzień ten został przyjęty jako oficjalna data powstania TOPR.
Dzisiejszy TOPR to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza, w której działa w sumie 142 zawodowych ratowników górskich, wspieranych przez dobrze wyszkolonych ochotników.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.