Ok. 10 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą pod koniec lipca na ŚDM w Krakowie, odwiedzi także Oświęcim. Miasto i jego zabytki poznają spacerując specjalnie wytyczonymi trasami turystycznymi - poinformowała rzecznik magistratu oświęcimskiego Katarzyna Kwiecień.
Pielgrzymi zawitają do Oświęcimia w ramach organizowanych przez bielsko-żywiecki Kościół Diecezjalnych Dni Młodzieży, które są przygotowaniem do wydarzeń w Krakowie.
W mieście wytyczono pięć tras turystycznych - poinformowała Kwiecień. Pierwsza przybliży 800-letnią historię miasta - pielgrzymi zwiedzą muzeum w zamku, Centrum Żydowskie oraz miejski rynek. Druga podąża śladami społeczności żydowskiej; na trasie znalazły się m.in. kirkut oraz okolice, w których stała zniszczona przez Niemców Wielka Synagoga. Kolejna wiedzie śladami świętych i błogosławionych - zobaczyć można będzie m.in. klasztor sióstr Serafitek i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Oświęcim będzie można poznać jako Miasto Pokoju, zwiedzając m.in. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Galerię Książki, przy której powstaje Aleja Pisarzy. Pamiątkowymi tablicami honorowani są tam artyści słowa.
Z myślą o gościach Diecezjalnych Dni Młodzieży zorganizowany zostanie koncert "Oświęcim - Miasto Pokoju Młodym". Przygotowana zostanie m.in. także bezpłatna mobilna aplikacji z informacjami dla pielgrzymów.
Katarzyna Kwiecień podkreśliła, że Oświęcim chce też zwrócić na siebie uwagę młodych, którzy przyjadą zwiedzić były niemiecki obóz Auschwitz. Jak wynika z danych organizatorów dotychczas taką chęć wyraziło ok. 350 tys. osób. "Dla tych, którzy przyjadą pociągami, przygotujemy materiały promocyjne, dostępne w punkcie informacyjnym. Powstanie on w rejonie dworca. Rozważamy też inne sposoby dotarcia do młodych odwiedzających Muzeum Auschwitz" - powiedziała.
Samorząd Oświęcimia na czas trwania tzw. dni w diecezjach utworzy centra logistyczne dla młodzieży. Parkingi, punkty pomocy medycznej, a także toalety zlokalizowane będą na bulwarach i w rejonie Oświęcimskiego Centrum Kultury. Oprócz punktu informacyjnego w rejonie dworca PKP, powstanie także drugi - na starówce. "Szacujemy, że koszt przygotowania tych miejsc wyniesie ponad 150 tys. zł" - powiedziała Kwiecień.
Oświęcim położony jest ok. 60 km od Krakowa, w którym pod koniec lipca odbędą się ŚDM z udziałem papieża Franciszka i młodych katolików z całego świata. To 40-tys. miasto o 800-letniej historii. Przed wojną większość jego mieszkańców stanowili Żydzi. Podczas okupacji Niemcy zmienili jego nazwę na Auschwitz. Na peryferiach utworzyli obóz koncentracyjny, by więzić w nim Polaków. Został później przekształcony przez Niemców w miejsce zagłady Żydów.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.