Warszawska Pielgrzymka na Jasnej Górze

298. Warszawska Piesza Pielgrzymka - jedna z najliczniejszych pielgrzymek na Jasną Górę - dotarła w piątek po południu do częstochowskiego sanktuarium. Przez dziewięć dni wędrowało z nią ponad 5 tys. osób. To głównie mieszkańcy Warszawy, zwyczajowo dołączają też do niej obcokrajowcy.

To najstarsza i największą pielgrzymka z pięciu, które co roku organizowane są ze stolicy Polski na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za kulminacyjny moment przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze. W tym roku podążającym z nią pątnikom towarzyszyło hasło "Bóg kocha życie".

W piątek dotarło też na Jasną Górę blisko 400 żołnierzy - uczestników 18. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Wojskowej. Żołnierze pielgrzymowali do "hetmanki żołnierza polskiego" z garnizonów całego kraju. Ponad 300 żołnierzom polskim towarzyszyło 36 żołnierzy z Niemiec, pięciu ze Stanów Zjednoczonych i trzech ze Słowacji, a także funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Służby Celnej i Straży Ochrony Kolei.

14 sierpnia to dzień, kiedy na Jasną Górę pielgrzymi przybywają najliczniej w roku, przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Łącznie do Częstochowy pieszo miało nadejść w piątek ponad 30 tys. pielgrzymów; wielu wiernych dotarło też na miejsce samochodami i autokarami.

Według informacji biura prasowego sanktuarium, od początku miesiąca do 14 sierpnia na Jasną Górę weszło już 80 pieszych pielgrzymek, a w nich ponad 55 tys. pątników. W piątek zgodnie ze stałym corocznym planem, wchodzi ich 11 - m.in. z archidiecezji lubelskiej, diecezji płockiej, zamojsko-lubaczowskiej i łowickiej oraz z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wejście na Jasną Górę kolejnych grup 298. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, wśród których po raz pierwszy w tym roku znalazła się grupa rowerowa, trwało kilkadziesiąt minut. Wieczorem jej uczestnicy wezmą udział we mszy świętej na jasnogórskich wałach, pod przewodnictwem definitora generalnego Zakonu Paulinów, kierownika pielgrzymki, o. Alberta Oksiędzkiego.

W sobotę pielgrzymi z całego kraju będą uczestniczyć w uroczystej sumie pontyfikalnej w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawionej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abpa Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi Prymas Polski kard. Józef Glemp. W uroczystościach co roku uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

Stałą, liczącą ok. 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji. Trasa ta przebiega m.in. przez Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Co roku do Częstochowy przychodzi kilka pielgrzymek ze stolicy; większość z nich dotarła już do sanktuarium. To m.in. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup "17", 18. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, 26. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin wraz z 3. Ogólnopolską Strażaków oraz licząca 4,2 tys. osób 29. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która weszła na Jasną Górę w piątek rano.

16 sierpnia z Warszawy na Jasną Górę wyruszą jeszcze uczestnicy 26. Praskiej Pielgrzymki Pieszej. Swą drogę rozpoczną w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Do Częstochowy dotrą 25 sierpnia i następnego dnia wezmą udział w święcie Matki Bożej Częstochowskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »