Tysiące górali z Podhala oraz ze Stanów Zjednoczonych i Kanady uczestniczyło w uroczystościach odpustowych 15 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Rzesza wiernych modliła się także podczas nocnej Pasterki Maryjnej, odprawianej w ogrodzie różańcowym.
Odpustowa Msza św. rozpoczęła się od procesji z sanktuarium do ołtarza polowego w ogrodzie różańcowym. Tam też została przeniesiona przez górali w strojach regionalnych kopia figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Obecni byli również kapłani z okolicznych parafii oraz duchowni zaproszeni do Ludźmierza przez kustosza sanktuarium ks. Tadeusza Juchasa, wśród nich m.in. ks. prałat Paweł Ptasznik z Watykanu.
Metropolitę krakowskiego mieszkańcy Ludźmierza przywitali pozdrowieniami w gwarze góralskiej. Hierarcha w homilii podkreślił, że Maryja upodobała sobie szczególnie ten zakątek Podhala. – To nas zobowiązuje do wierności wobec jej Syna, Odkupiciela człowieka – mówił. W słowach skierowanych do rzeszy pielgrzymów metropolita zaapelował o wierność wartościom chrześcijańskim i kulturze góralskiej. – Temu wszystkiemu patronuje Gaździna Podhala, której zawierzajcie wszelkie troski i kłopoty. Nie wolno wam tego wielkiego bogactwa zaprzepaścić – podkreślił kard. Dziwisz.
Metropolita skierował specjalne słowa do młodzieży zgromadzonej na uroczystościach odpustowych. – Bądźcie dumni z waszej tradycji, pozostańcie jej wierni. Proszę was, nie przyjmujcie wzorców o wątpliwej wartości. Zawierzcie siebie Maryi – mówił kard. Dziwisz. Hierarcha na zakończenie homilii podkreślił, że Maryja pokazuje piękną drogę do Królestwa Niebieskiego. – Naszym celem nie jest grób, ale niebo. Zawierzmy się Gaździnie Podhala, niech nas prowadzi do swojego Syna – podkreślił.
Na zakończenie Eucharystii kard. Dziwisz poświęcił zioła, kwiaty i zboża, które przynieśli górale. Wielu z nich było ubranych w stroje regionalne. Uroczystości odpustowe uświetnili swoim śpiewem i grą kapela regionalna i zespół „Podhalanie”, a także chór z sanktuarium z Łagiewnik oraz orkiestra dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludźmierzu. Do sanktuarium Gaździny Podhala przybyli także pątnicy ze Słowacji. Obecni były również parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Podczas uroczystości kard. Dziwisz otrzymał z rąk starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera odznaczenie „Zasłużony dla Podhala”. Słowa pozdrowienia skierował również do metropolity krakowskiego jeden z żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Ks. kustosz Tadeusz Juchas dziękował wszystkim pielgrzymom za uczestnictwo w Mszy św. odpustowej. Poprzedziły je Dni Maryjne, które poprowadził o. Marek Kowalski, paulin z Jasnej Góry.
Tegoroczny odpust w Ludźmierzu połączony był z 775. rocznicą lokacji Ludźmierza i 10. rocznicą Peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu. Ks. Juchas przypomniał, że miniony rok był dla sanktuarium bogaty w wydarzenia. Kopia figury Matki Boskiej Ludźmierskiej została umieszczona w Grocie Mlecznej w Betlejem oraz na Dominikanie.
Ks. Juchas podziękował także wszystkim służbom porządkowym za pomoc w organizacji uroczystości. Słowa podziękowania skierował także do licznych dziennikarzy obecnych na uroczystościach odpustowych w Ludźmierzu.
Wieczorem Mszę św. w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odprawi także kard. Franciszek Macharski.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kult Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala, jak się ją nazywa - trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec - handlarz winem - znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.
W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Papież poprowadził wówczas modlitwę różańcową po łacinie, transmitowaną do wielu krajów świata.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.