Aktualne warunki turystyczne oraz zagrożenia atmosferyczne i komunikaty ratowników górskich można odczytać z monitorów nowoczesnego systemu informacji turystycznej powstającego w tatrzańskich schroniskach.
"Turyści na podstawie informacji odczytanych z monitora będą mogli zaplanować wycieczkę oraz uniknąć załamania pogody" - powiedział naczelnik TOPR. "System jest niezwykle nowoczesny, pozwala nam na przekazywanie informacji o zagrożeniach bezpośrednio do schronisk" - dodał.
Pierwsze monitory pojawiły się już na Kasprowym Wierchu, w Kuźnicach, w schroniskach w Morskim Oku i na Hali Kondratowej, oraz w dwóch miejscach na zakopiańskich Krupówkach.
Nowy system informacji turystycznej wykorzystuje 40-calowe monitory, które docelowo zostaną zainstalowane we wszystkich tatrzańskich schroniskach oraz przy wejściach na najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach.
Jak zapewnia naczelnik TOPR, system może być poszerzany o kolejne monitory, które mogą być zainstalowane na przykład w hotelach czy pensjonatach.
Systemem za pomocą internetu steruje dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Informacje podawane na monitorach aktualizowane są co 10 minut. Z systemu informacji może korzystać za darmo każdy turysta.
Turyści chwalą sobie nowe rozwiązanie. "Dzięki systemowi będziemy mogli w górach, w schronisku zaplanować dalsze wyjście, na przykład na Rysy. To bardzo dobre rozwiązanie" - powiedział PAP turysta z Częstochowy.
Nowy system w całości jest finansowany i wdrażany przez sponsora TOPR, firmę Plus.
Do tej pory informacje o warunkach turystycznych i zagrożeniach atmosferycznych były umieszczane ręcznie na tablicach zawieszonych w schroniskach górskich. "Upowszechnianie informacji w taki sposób trwało o wiele dłużej" - powiedział naczelnik TOPR.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.