Ponad 270 wypadków, 25 zabitych

Od piątku do niedzielnego popołudnia w całym kraju doszło do ponad 270 wypadków drogowych. Zginęło w nich 25 osób, a ponad 370 zostało rannych - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. W tym czasie doszło do kilku wypadków z udziałem młodych ludzi.

Do niedzielnego południa policja zatrzymała też ponad 1200 nietrzeźwych kierujących - poinformował ponadto Sokołowski.

Przed kierującymi powrót z weekendu, policja apeluje o ostrożną jazdę. "Apeluję o rozwagę, o spokojną jazdę, kulturę na drodze i rozsądek" - podkreślił Sokołowski.

"Mamy często do czynienia z sytuacjami, kiedy po wypadku człowiek zastanawia się, dlaczego do tego doszło. Wtedy u niego budzi się refleksja - zbyt późno. Nam zależy na tym, żeby ta refleksja o skutkach wypadku drogowego pojawiła się wcześniej i nie dopuściła do takich zdarzeń" - dodał Sokołowski.

Tylko w piątek i sobotę doszło do 267 wypadków drogowych, w których zginęło 19 osób, a rannych zostało 352. Rzecznik ocenia, że te dwa dni były na drogach bezpieczniejsze, niż ostatnie dwa, trzy weekendy (w ubiegły weekend zginęło na drogach 46 osób). "Ale tak czy inaczej 19 zabitych to i tak jest jeszcze dużo" - podkreślił.

Dostępne dane z niedzieli pochodzą z godzin porannych i południowych - do ok. godz. 14.

Sokołowski ma nadzieję, że pod koniec tego weekendu - i w ogóle - kierowcy zachowają na drodze rozsądek i rozwagę. "Obyśmy nie mieli do czynienia z takimi sytuacjami, jak chociażby w zeszłym tygodniu, gdzie w ciągu jednej doby mieliśmy do czynienia z trzema wypadkami, w których zginęło dziesięć osób" - dodał.

Bezpieczeństwa w ten weekend na drogach strzeże ok. 5 tys. policjantów. Jak powiedział Sokołowski, "robią oni wszystko, dwoją się i troją, będąc w różnych miejscach, aby wypadków było mniej". "Natomiast, tak czy inaczej, nie wszędzie możemy być i stąd niekiedy niektórych ponosi brak wyobraźni, bo nie wyobraźnia" - dodał.

Sokołowski przypomniał, że również w ostatnich dniach doszło do kilku "spektakularnych" wypadków, spowodowanych przez młodych ludzi.

W niedzielę nad ranem trzy osoby zginęły, a trzy kolejne zostały ciężko ranne w wyniku wypadku w miejscowości Blichowo (mazowieckie). Samochodem jechało sześcioro młodych osób, wracających z dyskoteki. Do wypadku doszło na łuku drogi, kierujący oplem tigrą młody mieszkaniec powiatu płockiego nie mający prawa jazdy na zakręcie stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Na miejscu zginęła 17-letnia dziewczyna i dwóch braci, 17-latków. Trzy kolejne osoby, w wieku 16-17 lat, zostały zabrane do szpitala.

"Jest pytanie nie tylko o brawurę młodych ludzi, ale także o wiedzę rodziców na temat tego, co robią ich dzieci i czy wiedzą, że korzystały z samochodu, czy odbyło się to za ich zezwoleniem" - podkreśla Sokołowski.

Jak przypomniał, również w niedzielę nad ranem 16-letni chłopak zginął, a 5 innych osób zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło na drodze Klukowicze-Tymianka k. Siemiatycz (Podlaskie). Kierowca samochodu przystosowanego do przewozu towarów zabrał wcześniej dziewięć osób wracających z dyskoteki.

Sokołowski dodał, że z kolei przed południem doszło do wypadku w powiecie opatowskim. Fiatem uno jechało sześć osób - wszystkie trafiły do szpitala.

Rzecznik podkreślił, że schemat tragicznych wypadków wygląda podobnie - "samochód jadący w nocy z soboty na niedzielę z młodymi ludźmi, bardzo często z liczbą osób przekraczającą tę, która powinna jechać tym samochodem, na prostej drodze, bądź też na łuku drogi, na skutek nadmiernej prędkości wylatuje z drogi i uderza w słup albo w drzewo - osoby giną albo są ranne".

"Niestety ostatnio mieliśmy do czynienia z dużą liczbą takich wypadków +dyskotekowych+" - powiedział Sokołowski. Jak dodał, "popisywanie się, brawura, chęć zaimponowania innym, bardzo często mamy do czynienia z takimi zachowaniami".

Rzecznik przypomniał też, że niedawno ruszył drugi etap kampanii "Użyj wyobraźni" skierowanej właśnie do młodych ludzi i ich rodziców. Jak mówił, specjalnie przygotowany spot telewizyjny przedstawia właśnie taką sytuację, jaka może mieć miejsce na drodze - "chłopak jadący z koleżankami, kolegami na prostej lokalnej drodze uderza w drzewo".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »