Reklama

Napady na wolontariuszy akcji "Stop Aborcji"

W ostatnich dniach doszło do niepokojących aktów agresji przeciwko obrońcom życia zbierającym podpisy pod obywatelskim projektem ustawy antyaborcyjnej.

Reklama

Pierwszy taki incydent miał miejsce w Krakowie 9 maja br., kiedy to wolontariusze padli ofiarą agresywnego zachowania jednego z przechodniów. Napastnik uderzył w twarz uczestnika zbiórki, niszcząc mu przy tym okulary. Po krótkiej szarpaninie została wezwana policja, jednak pomimo zatrzymania sprawcy przy pomocy jednego ze świadków, mężczyzna opuścił miejsce przed przyjazdem patrolu. W czasie zdarzenia nieprzerwanie kierował obelgi w stronę uczestników oraz pluł na karty z podpisami.

Kolejny atak miał miejsce następnego dnia w Gdyni, podczas pikiety zorganizowanej przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. W trakcie zbierania podpisów oraz rozmów z mieszkańcami, uczestnicy zgromadzenia padli ofiarą agresywnego zachowania ze strony przechodzącego mężczyzny, który wulgarnie obrażał uczestników zbiórki, równocześnie przewracając i niszcząc sprzęt nagłośnieniowy. Jedna z wolontariuszek, próbująca nawiązać rozmowę ze sprawcą, została przez niego w sposób dotkliwy znieważona. Dzięki szybko podjętym czynnościom uczestników zdarzenia, policja zatrzymała agresora. W wyniku zajścia poważnie uszkodzono megafon, przez co pikieta pozbawiona została nagłośnienia, co znacznie utrudniało akcję zbierania podpisów.

Do kolejnego zdarzenia doszło 14 maja br. w Poznaniu. W trakcie zbiórki podpisów, grupa działaczy i działaczek feministycznych skandowała hasła przeciwko życiu dzieci nienarodzonych oraz wykrzykiwała nieprawdziwe informacje na temat inicjatywy ustawodawczej. Utrudniało to zbieranie podpisów i akcję informacyjną.

W związku z wydarzeniami prawnicy Instytutu Ordo Iuris podejmą interwencje we wszystkich sprawach, w których doszło do naruszenia prawa. Pierwsze zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zostały już złożone. Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, przeszkadzanie groźbą i przemocą w wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto przeszkadzanie w inny sposób niezakazanemu zgromadzeniu stanowi wykroczenie zagrożone m.in. karą aresztu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »

Reklama