PO o in vitro: dwa projekty do Sejmu

W piątek do Sejmu trafią dwa projekty PO dotyczące zapłodnienia in vitro. Jarosław Gowin i Małgorzata Kidawa-Błońska nie doszli do kompromisu.

Z powodu różnicy zdań, nad osobnymi projektami ws. in vitro w PO pracowali i Gowin (kierował pracami zespołu przy kancelarii premiera ds. Konwencji Bioetycznej), i Kidawa-Błońska. Jej projekt najbardziej odpowiada minister zdrowia Ewie Kopacz.

Projekt Gowina zezwala m.in. na utworzenie tylko dwóch zarodków i wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich; zakłada, że in vitro jest możliwe tylko dla małżeństw.

Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycją, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie. Zespół, którym kieruje Kidawa-Błońska przygotował trzy projekty: ustawę bioetyczną, nowelę ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz nowelę kodeksu rodzinnego.

Władze klubu nie przesądzają oficjalnie, który projekt ma większe poparcie w klubie. "Mamy dwa równoprawne projekty, a dzisiaj mieliśmy dobrą rozmowę na ich temat. To było spotkanie, które miało poszerzyć naszą wiedzę na temat obu projektów. Na następnym posiedzeniu Sejmu będziemy chcieli się spotkać z ekspertami" - powiedział po środowym, wieczornym posiedzeniu klubu Platformy jego wiceszef Waldy Dzikowski. Jak zaznaczył jemu samemu bliższy jest projekt Kidawy-Błońskiej.

To samo deklaruje rzecznik rządu Paweł Graś: "Gdybym na dzisiaj miał się wypowiedzieć, to zdecydowanie bliżej mi do projektu pani Kidawy-Błońskiej" - mówił Graś dziennikarzom.

Kidawa-Błońska zapowiada, że od czwartku rozpocznie zbieranie podpisów pod swoim projektem. Gowin powiedział dziennikarzom, że ma już 70 podpisów.

Po posiedzeniu klubu Kidawa-Błońska powiedziała, że między projektem jej a Gowina jest jeden, ale ważny punkt sporny - możliwość mrożenia zarodków. "We wszystkich innych jesteśmy w stanie się porozumieć" - zadeklarowała. Gowin przed posiedzeniem klubu do listy punktów spornych dodał jeszcze drugie zagadnienie: on chce in vitro tylko dla małżeństw, a Kidawa-Błońska - również dla konkubinatów. "Pewne różnice są nieprzekraczalne" - mówił.

Gowin powiedział dziennikarzom, że już i tak "zliberalizował" swój projekt - wykreślił z niego limit wiekowy dla kobiet, które chciałyby się poddać zapłodnieniu in vitro, a także wykreślił punkt, który zakazywał dostępu do in vitro osobom o ciężkich obciążeniach genetycznych.

W Sejmie są już inne projekty ws. in vitro. Dwa z nich, przygotowane przez obywatelski komitetu "Contra In vitro" oraz Bolesława Piechę (PiS), zakazują stosowania tej metody. Projekt b. posłanki, obecnie eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD), przewiduje refundację zabiegów in vitro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »